İslami Davet

Amerika’ya olan nefret her geçen gün artıyor

26 Mayıs 2008 18:21

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Amerika’lıların bölgede nefret satın aldığını ifade ederek, “Tecrübeli ve akıllı olanların buna son vermelisi gerekir”dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Dişişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Emir Katarı ile görüştükten sonra El-Cezire televizyonuna konuştu. Mutteki’ye sorular yönelten gazeteci Gusan Bin Cedu, bazı Arap ülkelerin İran’ın Lübnan, Irak ve Filistin’deki politikalarını eleştirmekte olduklarını sorusuna cevap veren Mutteki, böyle bir şey düşünmediğini ve İran’ın Mısır ve Suudi Arabistan gibi Arap ülkeleri ile iyi ilişkileri olduğunu ve Tahran’ın Arap Birliği ile yapıcı ilşkilerin peşinde olduğunu söyledi.

Fars Körfezi Ülkeleri ile aramızda yeni bir sayfa açıldığını dile getiren Dışişleri Bakanı, “Arap ülkelerinin kendi sorunlarını kendi çözmeli ve bölge dışından yardım almazlarsa çok sevineceğiz ve bölgedeki tüm taraflarla temas halinde olma çabasındayız ve özellikle Lübnan gruplarının yakınlaşmaları için çok çaba gösterdik”dedi.

İran’ın politikası şeffaf olduğunu dikkat çeken Mutteki, İran’ın Filistin meselesinde tüm Filistin’li gruplarının yakınlaşmasını istediğini ve bu hususta Hamas, Fetih ve Filistin’li gruplarının birliği için çaba gösterdiğimizi söyledi.

Batı’nın Filistin seçimlerinde çifte standart olarak davrandığını ifade eden Mutteki, sözkonusu seçimlerde Hamas’ın en yüksek oyları kendine tahsis ettiğini ve Batı bundan dolayı Filistin halkına ambargo uyguladığını söyledi.

İran’ın Lübnan, Filistin ve Irak’ın içişlerine karştığını sorusuna cevap verek Dışişleri Bakanı, “Ben Cumhurbaşkanı seçimleri için davet edildim ve bunun yanısıra Sayın Sinyora, Saad El-Hariri, Michel Aun ve Nebih Beri ile görüşmelerim oldu ve olacaktır. Bu esasta Lübnan’ın içişlerine İran’ın karştığı iddiası yanlıştır”dedi.

Irak konusuna değinen Mutteki, biz Irak’taki tüm grupların yanısıra Kürtler, Başbakan Nuri El-Maliki ve Mahmud El-Maşahadani ve Ehli Sünnet mezhebi liderleri ile temas halinde ve iyi ilişkiler içinde olduğumuzu söyledi.

Amerika’nın ithamlarını red eden Dışişleri Bakanı, ABD’nin yanlış politikalarından dolayı suçlu aradığını ve bölgede nefret satın almadan vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye arabuluculuğu ile Suriye ve İsrail’in müzakerelerini nasıl değerlendirdiğinizi sorusuna cevap veren Menuçehr Mutteki, İsrail kendi sorunlarından kaçmak için Golan Tepeleri’ni Suriye’ye geri vermek konusunu ortaya attığını ve elbette ki bunda Suriye’nin hakkı olduğunu fakat Suriye’nin İsrail’e imtiyaz vermeden işgal edilmiş topraklarını geri alması gerektiğini söyledi.

İsrail’in Suriye’den İran ile ilişkilerini kesmesi istediğini sorusuna cevaben Mutteki, Siyonist rejiminin diğer ülkeler için karar almak durumunda olmadığını ve İsrail’in bu tip sözlerinin ciddi alınmaması gerektiğini vurgu yaptı.

Yukarı Çık