İslami Davet

Ateşkes görüşmeleri tıkanma noktasında

26 Mayıs 2008 19:04

Siyonist yönetim, ateşkesle ilgili olarak Mısır aracılığıyla Hamas’a verdiği cevapta, Gazze’ye yönelik bir yıldır uygulanan kuşatmayı kaldırmak ve sınır kapılarını açmak için Gilat Şalit’in serbest bırakılması şartını ileri sürdü.

İsrail radyosunun siyonist kaynaklardan aktardığına göre, Kahire’de Mısır İstihbarat Başkanı Ömer Süleyman’la 25 Mayıs Pazar günü bir araya gelen İsrail Savaş Bankalığı’na bağlı Siyasi ve Emniyet İşleri Komitesi Başkanı Amus Gilat’ın buluşmalarında Hamas’ın kuşatmanın kaldırılması karşılığında esir asker Gilat Şalit’in bırakılmasını kabul etmediğinin konuşulduğunu açıkladı.

Habere göre Amus Gilat, toplantı sırasında Süleyman’a ateşkes ve kuşatmanın kaldırılması konusunda herhangi bir gelişmenin Gilat Şalit’in serbest bırakılmasıyla mümkün olduğunu söyledi. Siyonist yetkili aynı zamanda Mısır’ın da sınır kapısındaki geçişleri yakından kontrol ederek silah kaçakçılığına izin vermemesini istedi.

Kaynakların belirttiğine göre Süleyman ise, siyonist hükümetten ve Hamas’tan tutumlarını yumuşatmalarını istedi. Aynı kaynaklar, iki yetkilinin önümüzdeki hafta yeniden bir araya geleceğini kaydetti.

Direniş grupları ittifakla, Filistinli grupların işgal güçlerine yönelik operasyonlarına son vermesi karşılığında kuşatmanın kaldırılması ve kapıların açılmasını kabul etmişti.

Yukarı Çık