İslami Davet

Mutteki, Irak Uluslararası anlaşması oturumuna katılacak

26 Mayıs 2008 18:10

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Menuçehr Mutteki’nin İsveç’in Başkenti Stokholm’da gerçekleştirilecek ve Şermül Şeyh’de imzalanan Irak Uluslararası Anlaşması’nın Oturumu’na katılacağının haberini verdi.

Seyyid Muhammed Ali Hüseyni bugün gazetecilerle bir araya gelerek onların sorularını cevaplandırdı.

İran’da insan hakları ihlali olduğuna dair Kanada hükümetinin sorumsuzca sözleri hususunda Dışişleri Bakanlığı Sözcüsüne soru yönelten bir gazeteciye cevaben, Kanada devletinin kendisi insan haklarını ihlal ettiğini ve bu hususta kabarık bir dosya sahibi olduğunu ve bu doğrultuda İran İslam Cumhuriyeti’nin BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a bir mektup göndererek, Kanada yerlilerinin durumunun incelenmesini istediğimizi söyledi.

Hüseyni, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki’nin İsveç’in Başkenti Stokholm’da gerçekleştirilecek ve Şermül Şeyh’te imzalanan Irak Uluslararası Anlaşması Oturumu’na katılacağının haberini verdi.

Geçen sene Şermül Şeyh’te Irak’la uluslararası anlaşma imzalandı ve onun ilk konferansı 29 Mayıs’ta gerçekleştirilecektir.

İtalya Dışişleri Bakanı’nın son günlerde İran’a ambargo uygulaması konusunda sarf ettiği sözler hakkında değerlendirme yapan Sözcü, İran İslam Cumhuriyeti’nin UAEK ile yapıcı işbirliğinde olduğunu ve tüm sorularına cevap verildiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer faaliyetleri hususundaki tüm şüpheleri gidermek için azimli olduğunu ve bundan dolayı taraflara öneri paketi sunuduğunu açıklayarak, İtalya gibi dost bir Avrupa ülkesinde bu hususlarda olumlu tepki göstermelerini beklediğimizi ve dosyanın BM ‘ye geri dönmesi için adımlar atılmalarını temenni ettiğimizi dile getirdi.

Yukarı Çık