İslami Davet

Nasrullah amaçlarının hükümet olmadığını söyledi

26 Mayıs 2008 21:33

Lübnan’daki Hizbullah’ın lideri Şeyh Hasan Nasrullah, ”Lübnan’da iktidara geçmek istemediklerini” söyledi.
Şeyh Nasrallah’ın, İsrail ordusunun Lübnan’ın güneyinden çekilmesinin 8’inci yıl dönümü nedeniyle yaptığı konuşma, başkent Beyrut’taki dev ekrandan yayımlandı.

Şeyh Nasrallah’ın gizli bir mekandan yaptığı konuşmayı, binlerce Hizbullahi dinledi.

Nasrallah, konuşmasında, “Lübnan’da iktidara geçmek istemiyoruz, Lübnan’ın denetimini almak istemiyoruz, Lübnan’ı yönetmek istemiyoruz” dedi.

Nasrallah, “Lübnan halkına kendi görüşümüzü dayatmak istemiyoruz, çünkü Lübnan birçok dini ve etnik grubu barındıran, değişik bir ülke ve bu ülke sadece herkesin katılımıyla yaşayabilir” diye konuştu.

Hizbullah’ın silahlarını siyasi amaçlarla kullanmayacağını da söyleyen Şeyh Nasrallah, Katar’da Lübnanlı gruplar arasında varılan anlaşmadan memnun olduğunu ifade etti.

Hizbullah’ın 2000 yılının Mayıs ayında Lübnan’ın güneyinden çekilen Siiyonist İsrail güçlerine karşı direnmesine atıfta bulunan Nasrallah, “Direnişin silahları düşmanla savaşmak, topraklarımızı ve mahkumlarımızı geri almak ve Lübnan’ı savunmak için kullanılmalı, başka bir şey için değil” dedi.

Nasrallah konuşmasının sonunda, “devletin silahlarının da muhalif siyasi gruplar ile devlet arasındaki anlaşmazlıklarda ve yabancı tarafların çıkarına kullanılmaması” uyarısını dile getirdi.

Yukarı Çık