İslami Davet

Bölge ülkeleri kendi sorunlarını kendi çözebilir

27 Mayıs 2008 11:06

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Ahmed b. Casim Al-i Sani ile görüşmesinde, ABD ve Siyonist rejimin bölge ülkelerinin olumlu gelişmelerini engellemede aciz olduğunu, bölge ülkelerinin birlik, işbirliği ve karşılıklı yardımla meselelerini çözüme kavuşturabileceğini söyledi.

Ahmedinejad, düşmanların oyunları karşısında Lübnanlı grupların vardığı uzlaşmanın korunması gerektiğini Lübnanlı grupların uzlaşması ve Duha anlaşmasının bölgede yeni bir ortam yarattığını ve bölge halklarına önemli fırsatlar verdiğini belirtti.

Ahmedinejad, Katar’ın bölgesinde daha etkin ve yapıcı rol oynayabileceğini Duha anlaşmasının bölge ülkelerinin meselelerini çözüme kavuşturması için iyi bir örnek olduğunu hatırlatarak, Müslüman ülkelerin mazlum Filistin halkının yanında yer alması özellikle Filistinli kadın ve çocuklara yardım edilmesi gerektiğini vurguladı.

Ahmedinejad, iki ülke arasında iyi bir işbirliği süreci başladığını ve ilişkilerin gelişmekte olduğunun da altını çizdi.

Al-i Sani de bu görüşmede, İran’ın Lübnanlı grupların uzlaşması ve Duha oturumunda anlaşmaya varılması yönünde çabaları ve girişimlerinin takdirle karşılandığını belirtti.

Al-i Sani, ABD’nin Duha oturumu ve anlaşmasından rahatsız olduğunu ve ABD’nin bölge halklarının dostu olmadığının anlaşıldığını ve bölge halklarının meselelerini karşılıklı işbirliği içinde çözüme kavuşturması gerektiğini vurguladı.

Al-i Sani Filistin halkının içinde bulunduğu esef verici durumu değerlendirerek, Filistinli kadın ve çocuklara acilen ilaç ve gıda maddesi yardımı yapılması, ayrıca Duha-Tahran arasında ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Yukarı Çık