İslami Davet

İran aleyhindeki belgeler sahte ve dayanaksızdır

27 Mayıs 2008 10:16

İran İslam Cumhuriyetinin Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Temsilcisi Ali Asgar Sultaniye, İran’ın UAEK’na soruların yanıtlarını verdiğini ve İran’ın aleyhindeki iddiaların belgelerini sahte ve dayanaksız bulduğunu söyledi.

Sultaniye, UAEK’nun İran raporunun yayınlanmasından önce yaptığı açıklamada, İran’ın UAEK teknik heyetiyle yaptığı oturumlarında bu tür belgelerin sahte ve dayanaksız olduğunu ilan ettiğini belirtti.

Sultaniye, son raporda İran’ın nükleer maddelerinin hesaplandığını ve denetlendiğini ve faaliyetlerde her hangi bir sapma görülmediğinin teyit edildiğini ve bu raporla bir kez daha İran’ın haklılığının ortaya çıktığını, UAEK’nun İran ile ilgili her türlü denetleme ve incelemeyi hiçbir engelleme olmadan yaptığının açıklandığını ve İran’ın nükleer faaliyetlerinin UAEK denetiminde olduğunun vurgulandığını ilan etti.

Sultaniye, İran’da nükleer faaliyetler kapsamında her hengi bir geri dönüşüm girişiminin yapılmadığının da UAEK tarafından teyit edildiğini ve bir kez daha BMGK kararnamesinin bu açıdan hukuki ve teknik açıdan çelişkili olduğunu ilan ettiklerini, ABD’nin UAEK faaliyetlerini engellemeye çalıştığını ve iddialarına dair belge ve bilgilerin sunulmasına izin verilmediğini vurguladı.

Sultaniye, ABD’nin UAEK’nu kontrol etmeye çalıştığını ve herkesin bilmesi gereken şeyin ABD’nin UAEK’nu BMGK ile karıştırmaması gerektiği olduğunu ifade etti.

İran aleyhindeki belgeler sahte ve dayanaksızdır Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık