İslami Davet

İran ve Suriye’den Ortak Savunma Anlaşması

27 Mayıs 2008 22:00

İran Resmi Haber Ajansı İRNA’nın haberine göre, iki ülke heyetleri arasında 2 gündür başkent Tahran’da süren müzakerelerin ardından savunma alanında işbirliği protokolü imzalandı.

Resmi bir ziyaret için Tahran’da bulunan Suriye Savunma Bakanı Hasan Türkmeni ile İran Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar’ın imza koyduğu protokolde, iki ülke arasında halihazırda ”kalıcı ve stratejik ilişkiler bulunduğu” belirtilirken, savunma alanında ikili ilişkiler ve işbirliğinin daha da geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Ortadoğu’da barış ve güvenliğin sağlanması için işgalci ve yabancı güçlerin bölgeden çekilmesi için çaba gösterilmesi gerektiği ifade edilen protokolde, bölgedeki işgalci güçlerin istikrarsızlık ve gerginliğe neden olduğu belirtildi.

İmzalanan protokolde, iki ülke arasında teknik ve eğitim işbirliği yapılmasının kararlaştırıldığı da kaydedildi.

İran Savunma Bakanı Neccar, protokolün imzalanmasından sonra yaptığı açıklamada, Suriye ve İran arasındaki varolan ilişkilerin ”çok iyi düzeyde” olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki savunma işbirliğinin de ”çok üst düzeyde” olduğunu vurgulayan Neccar, bu işbirliğini ”daha da ileri götüreceklerini” bildirdi.

Suriye Savunma Bakanı Türkmeni’nin, İran’ı, İsrail ile barış görüşmelerinin konuşulmaya başlamasından hemen sonra ziyaret etmesine dikkat çekiliyor.

İsrail ile Suriye’nin aracılı barış görüşmeleri, 8 yıl aradan sonra Türkiye’nin gözetiminde başlamış, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Suriye’nin İran ile bağlarını koparması, Hamas ve Hizbullah’a desteğe son vermesini istemişti. Şam yönetimi de İsrail’in, isteğini reddetmişti.

İran ve Suriye’den Ortak Savunma Anlaşması Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık