İslami Davet

Nükleer mesele çözüme kavuşmuştur

27 Mayıs 2008 20:01

İran İslam Cumhuriyeti 2007 yılında Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile vardığı ve modality diye adlandırılan anlaşmayla bütün soru ve müphem konulara yanıt verdi ve UAEK Başkanı da yayınladığı raporlarla İran nükleer faaliyetleri konusunda tüm soruların meselelerin çözüme kavuştuğunu ilan etti.

İran, 2007 UAEK anlaşmasına koyulan ama gündemde olmayan iddiaların araştırılması konusunda da UAEK ile işbirliği yaptı ve bu iddiaların belge ve bilgilerinin dayanaksız, sahte ve asılsız olduğunu ilan etti.

UAEK Başkanı Elberadei’nin 22 Şubat 2008 tarihinde yayınlanan raporunda da İran’ın iddiaların araştırılması konusunda yanıtlarını verdiğine yer verdi ama ABD İran barışçıl nükleer faaliyetleri aleyhinde yeni asılsız iddialar ortaya attı.

Tahran bunun üzerine modality anlaşması sona ermesine rağmen nükleer faaliyetlerinin barışçıl amaçlı, şeffaf olduğunu ayrıca iyi niyetini göstermek için UAEK ile son bir ay içinde teknik heyetlerin bir araya geldiği müzakerelerde bulundu.

İran, Batılı ülkelerin uygunsuz tutumu sonucu kesintiye uğrayan 5+1 grubu müzakereleri karşısında bölgesel ve uluslar arası arenada siyasi, ekonomik, enerji ve güvenlik alanlarında işbirliğinin yer aldığı öneri paketini hazırladı ve müzakerelere hazır olduğunu ilan etti.

Tahran, bugüne kadar nükleer konuyla ilgili; silahsızlanma girişimlerinin güçlendirilmesi, uluslar arası denetim mekanizmalarının kurulması, UAEK’nun konumunun güçlendirilmesi, nükleer faaliyetlerde güvenlik ve fiziki koruma işbirliği, barışçıl nükleer teknoloji kullanılması, uluslar arası uranyumu zenginleştirme ve nükleer yakıt konsorsiyumu kurulması gibi önerilerde bulunmuştu.

Nükleer mesele çözüme kavuşmuştur Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık