İslami Davet

Nükleer silahlar tamamen yok edilsin

27 Mayıs 2008 11:22

İran İslam Cumhuriyeti BM Cenevre Merkezi Temsilcisi Ali Rıza Muayri, nükleer silahların tamamen ortadan kaldırılmasının bu silahların kullanılmaması ve tehdit oluşturmaması için en gerçekçi yol olduğunu söyledi.

Muayri, BM Silahsızlanma Konferansında yaptığı açıklamada, dünyada silahsızlanma konusunda bu kurumun en önemli merkez olduğunu söyleyerek, dünyada silahsızlanma konusunda ilerleme sağlanamamasını şiddetle eleştirdi ve konferansın silahsızlanma konusunu öncelikli konu olarak gündemde tutması ve müzakerelere başlanması önerisinde bulundu.

Muayri, dünyanın sayılı güç odaklarının binlerce nükleer silaha sahip olarak uluslar arası güvenliği asıl bu ülkelerin tehdit ettiğini, bu ülkelerin NPT anlaşması çerçevesinde 6. madde gereği olarak silahsızlanma taahhüdü bulunduğunu ama bu ülkelerin uluslar arası toplumun nükleer silahsızlanma isteklerini görmezden geldiğini belirtti.

Muayri, İran’ın nükleer silah sahibi ülkelerden bir an önce NPT anlaşması taahhütlerine uymaları ve nükleer silahlarını ortadan kaldırmalarını istediğini ve Tahran’ın nükleer silahların tamamen ortadan kaldırılmasının bu silahların kullanılmaması ve tehdit oluşturmaması için en gerçekçi yol olduğunu düşündüğünü vurguladı.

Yukarı Çık