İslami Davet

Özgür ve Bağımsız bir Irak istiyoruz

İslam aleminin önde gelen alimlerinden Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah, Amerika’nın halen Lübnan’ın iç işlerine karışmaya devam ettiği, yeni oyunlar tasarladığını söyleyerek Lübnan halkının bu oyunlara karşı dikkatli olması çağrısında bulundu.

Fadlallah, Sudan Başkanı Ömer Hasan el-Beşir tarafından gönderilen Sudan heyetini kabulünde Lübnan’da ve bölgede yaşananları, Doha anlaşmasını ve ilerleyen günlerde Lübnan’ı bekleyen sorunları anlattı.

Fadlallah, Lübnanlılara Doha anlaşmasını korumaları ve sorunları çözmeler çağrısında bulundu. Fadlallah, Amerika’nın emperyalist projelerinin gücünü kırmak için Arapların dayanışma içerisine girmeleri gerektiğini vurguladı.

Sudan’da yaşanan olaylara da değinen Fadlallah “Sudan’ın hedef alınması, Sudan’ın istikrara kavuşması korkusundandır. Çünkü Sudan’ın istikrara kavuşması, Amerika’nın bölgedeki emperyalist projelerine güçlü bir mesaj gönderecektir” dedi.

Diğer yandan Fadlallah, İran radyosuna verdiği demeçte Irakla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Fadlallah “Amerika ve işgal altındaki Irak hükümeti arasında imzalanan anlaşmanın kurt ve kuzu arasında imzalanan anlaşma gibi olduğunu daha önceden de söylemiştim. Çünkü Amerika, hükümetle imzalayacağı resmi ve vatani bir anlaşmayla Irak’taki işgalci durumunu meşrulaştırmayı hedeflemektedir. Anlaşma, Amerika işgal devletine, (siyasi muhalifler de olsa) terörizmle itham ettiği kişileri tutuklama yetkisi verecektir. Diğer yandan Irak’ı hedef alan Amerikan işgalinin planı, komşu ülkelere baskı yapmak için Irak’ın stratejik bir köprü haline getirilmesiydi. Özellikle İran ve Suriye… Biz ise anlaşmalarında ve hükümetinde özgür ve bağımsız bir Irak istiyoruz” dedi.

Yukarı Çık