İslami Davet

UAEK’nun son raporu

27 Mayıs 2008 11:09

Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Elberadei’nin İran İslam Cumhuriyeti barışçıl nükleer faaliyetlerine dair son raporunun İran ve UAEK girişimleri arasında oynamaya çalıştığı oyunları ortaya çıkardığı haber verildi.

UAEK raporunda ABD’nin İran aleyhinde iddiaları ve suçlamalarına dair bilgilerin elektronik posta aracılığıyla UAEK’na gönderildiği ve bunların İran’a verilmesi izninin bulunmadığı belirtildi.

Raporda bu tür belge ve bilgilerin İran’a verilemediği, İran’ın bu tür belge ve bilgilerin sahte olduğunu ilan ettiği, UAEK’nun sunulan açıklama ve bilgileri incelediği ama İran aleyhinde suçlamaların ispatlanacak şahıs ve materyallere ulaşılamadığı yer aldı.

Raporda İran’ın yeşil tuz gibi bazı faaliyetlerinde daha şeffaf olmasının istendiği ve bu konuların UAEK için önemli olduğu vurgulandı.

UAEK raporunda İran’ın uranyumu zenginleştirme faaliyetlerini askıya almadığı, yeni santrifüjler kullanmaya devam ettiği ve Erak ağır su tesisinin yapımının devam ettiğine de değinildi.

Elberadei, raporunun sonunda İran’dan barışçıl nükleer faaliyetlerinin güven ortamı oluşturulması için ek protokolün tüm yönleriyle uygulanmasını da istedi.

Yukarı Çık