İslami Davet

Beşşar Esad’tan İsrail’e Ret

28 Mayıs 2008 20:35

Suriye Devlet Başkanı Esad, İsrail’in, “İran ile yakın ilişkilere son ver” yönündeki isteğini reddetti. Esad: İsrail ile görüşmelerimizde ilerleme sağlanması durumunda Lübnan da bu ülkeyle kendi müzakerelerini yapmalı dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, “Suriye’nin İran ile yakın ilişkilere son vermesini,” İsrail-Suriye barışı için şart koşan İsrailli yetkililerin bu isteğini reddetti.

Reuters’ın haberine göre Beşar Esad, bugün bir grup İngiliz parlamenteri kabulünde yaptığı konuşmada, “Baas Partisi hükümeti, Golan Tepeleri’ni geri almak için İsrail ile dolaylı görüşmelerini sürdürürken, İran ile normal ilişkilerini de koruyacak” dedi.

Görüşmeye yakın bir kaynak, “Devlet başkanı, Suriye’nin İran ile normal ilişkilere sahip olduğunu söyledi. Bu ilişkileri kesme yönündeki bir önerinin makul olmadığını açıkça ortaya koydu. İsrail’in, Suriye’nin İran ile ilişkilerini sorgulaması durumunda, Suriye’nin de İsrail’in başka ülkelerle ilişkilerini, özellikle de ABD ile ilişkilerini sorgulayacağını söyledi” diye konuştu.

İsrailli yetkililer sık sık, “Suriye ile aramızda barış, bu ülkenin İran ile arasına mesafe koymasına, Lübnan’daki Hizbullah hareketi ve Filistin’deki Hamas grubuyla bağlarını kesmesine bağlı” biçiminde açıklamalar yapıyorlar.

Esad’ın, bugünkü görüşmede ayrıca, “İsrail-Suriye barış görüşmelerinde ilerleme sağlanması durumunda bunun, “İsrail ve Lübnan’ın da birbirleriyle görüşmeleri için teşvik olacağını” belirttiğini kaydeden bir kaynak, “Devlet başkanı, Suriye-İsrail görüşmelerinde ilerleme sağlanması durumunda Lübnan’ın da bu ülkeyle kendi müzakerelerini sürdürmemesinin, Lübnan’ın çıkarına olmayacağını söyledi” dedi.

Yukarı Çık