İslami Davet

İran ve Suriye, barış sürecinin önemli ortaklarıdır

28 Mayıs 2008 11:54

Suriye Savunma Bakanı Hasan Turkemani Tahran ziyareti çerçevesinde İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar ile katıldığı ortak basın toplantısında, iki ülke işbirliğinin bölgede güvenliğin artırılması ve barış sürecinde önemli rol oynadığını söyledi.

Turkmani, İran’ın Suriye için stratejik önemli bir güç ve Suriye’nin İran için stratejik olarak güvenliği için önemli bir ülke olduğunu belirtti.

Turkmani, Suriye’nin coğrafi ve jeopolitik açıdan İran’a çok yakın olmamakla beraber İran’ın stratejisinin derinlinde yer aldığını, iki ülke liderlerinin ortak görüşlerini devam ettirmeleri halinde durumun değişmeden devam edeceğini ve İran ile Suriye arasında savunma işbirliğinin süreceğini vurguladı.

Turkmani, Suriye ve Siyonist rejim İsrail arasında barış müzakerelerine de değinerek, İsrail ve Suriye arasında barış konusunun gündeme geldiğini ama bunun tamamen bir medya haberi düzeyinde olduğunu ve böyle bir ortamın bulunmadığını hatırlatarak, İsrail ile daha önce yapılan müzakerelerin olumlu sonuç vermediğini ama Golan Tepelerinin geri alınması konusunda Suriye’nin İsrail ile Türkiye arabuluculuğuyla şeffaf bir şekilde bölgede yaşanan gelişmeler göz önünde tutularak müzakerelere başladığını söyledi.

Turkmani, müzakere sürecinin incelenmesi ve her hangi bir ön yargı bulunmadan barış müzakerelerinin sonuçlanmasını beklemek gerektiğini vurguladı.

Turkmani, Neccar ile görüşmesinin yanı sıra Tahran ziyareti çerçevesinde, İran Cumhurbaşkanı, Devrim Muhafızları Komutanı, İslami Devrim Lideri Askeri İşler Danışmanı gibi üst düzey İranlı yetkililerle bir araya gelerek görüş alış-verişinde bulundu ve İran’da bazı savunma sanayisi merkezlerini gezdi.

Yukarı Çık