İslami Davet

UAEK raporu olumlu

28 Mayıs 2008 15:23

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Sekreteri’nin raporunu değerlendiren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, söz konusu raporda özel ve olumsuz bir nokta olmadığını söyledi.

Mehr haber ajansının haberine göre, bugünkü bakanlar kurulu toplantısı çerçevesinde gazeteclerin sorularını cevaplandıran Menuçehr Mutteki, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nda yükümülülük sahibi ve normal bir üyesi olduğumuzu ifade ederek, söz konusu kurum ile işbirliğimizin devam ettiğini ve bu geliş – gidişler, konuşmalar ve İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer tesislerinin ziyaretlerinin olağan olduğunu söyledi.

Son uyarı için Solona’nın İran’a gelip gelmeyeceği bir gazetecinin sorusuna cevap veren Dışişleri Bakanı,”Aslında uyaran İran İslam Cumhuriyeti olmalı. Çünkü biz hep adalet ve hak üzerinde karşılık verdik”dedi.

5+1 grubu üyelerine ve bazı uluslararası kuruluşlarına verilen İran’ın öneri paketi hakkında değerlendirme yapan Mutteki, paketi alan pek çok kişileirin, içinde önemli noktaları olduğunu dile getirdiklerini ve onu inceledikleri söyledi.

Öneri İran İslam Cumhuriyeti’nin öneri paket sunmak eyleminin bölgede ve dünyada yeni bir eylem olduğunu açıklanan Dışişleri Bakanı, “Böylece, İran İslam Cumhuriyeti göstermiştir ki, her zaman sorunların bir kısmını çözmüştür”dedi.

Dışişleri Bakanı, Lübnan devleti hükümetinin yerleşmesine değinerek, İran’ın en önemli adımını bölge ve dünya halklarının seyrettiğini ve bölücülük yapan ülkelere karşı İran İslam Cumhuriyeti’nin tavsiyesi, vurgusu ve diplomasisinin ne kadar başarılı olduğunu herkes gördüğünü söyledi.

Yukarı Çık