İslami Davet

Bölgedeki İran’ın gücü görmezden gelinemez

29 Mayıs 2008 16:34

Washington Stratejik Araştırmalar Merkezi Ortadoğu Uzmanlarından Eaton Corein’in Financial Times’da yayınlanan yorumunda, ABD’nin İran İslam Cumhuriyetinin bölgesinde rolü ve nüfuzunu örtbas etmeye çalışmasının aptalca olduğu belirtildi.

Corein’in yorumunda, İran ve Fars Körfezi ülkelerinin her geçen gün ekonomik açıdan birbirine bağlılığını artırdığını, taraflar arasında ticart hacmi potansiyelinin 250-500 milyar dolar olduğu, İranlı 450 bin uzman ve teknisyenin Fars Körfezi ülkelerinde çalıştığı belirtildi.

Financial Times’da yayınlanan haberde, İran’ın büyük doğalgaz rezervlerini Arap ülkelerinin İran’a yakılaşmasına zemin hazırladığı ve Fars Körfezi Arap ülkelerinin kendilerini İran’a yakın hissettiği ve ABD’nin İran’ı yalnız bırakma çabaları ve politikalarının bölgedeki Arap ülkelerinde şüpheyle karşılandığı vurgulandı.

Haberde, 2006 yılında BMGK İran aleyhinde kararnameye Katar’ın karşı çıktığı, Cheney’in Umman ziyareti ve burada İran’a baskı uygulanmasını istediği esnada Umman’dan bir heyetin İran’a gittiği ve ilişkilerin geliştirilmesi konularının ele alındığı hatırlatılarak, ABD’nin İran aleyhinde savaş ve şiddet içerikli slogan ve girişimlerinin Fars Körfezi Arap ülkelerinin nükleer İran yerine ABD’den kaygı duymasına zemin hazırladığı belirtildi.

Corein’in yorumunda ABD’nin Fars Körfezine dair çıkarları karşısında gerçekçi olması ve İran’ın bölgesindeki önemli rolleri ve nüfuzunu itiraf etmesi, baskılarının Arap ülkelerini İran ve ABD arasında seçim yapmaya zorladığını anlaması ve bu tür politikaların sonuçsuz kalacağını görmesi gerektiği savunuldu.

Bölgedeki İran’ın gücü görmezden gelinemez Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık