İslami Davet

Doha anlaşması uzun süren krizi bitirmiştir

30 Mayıs 2008 18:58

Lübnan İslami Direnişi Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın yardımcısı Naim Kasım, Doha anlaşması ile Hizbullah’ın rahatladığını, Lübnan’ın menfaatleri açısından anlaşmanın büyük bir kazanım olduğunu vurguladı. Lübnan’daki krizin bir buçuk yıl sürmesine işaretle, “Doha anlaşması, uzun bir krizin son bulmasını sağladı” dedi.

Direnişin silahının ne olacağı konusuna da açıklık getiren Kasım, “Bizler, Lübnan’ı en iyi şekilde görmek için direnişin silahı, direnişin rolü ve direnişin vatani birlik hükümetiyle alakalı konuların ne olacağı konusunu müzakere etmeye hazırız” dedi

Kasım, konuşmasına şöyle devam etti: “Biz bu ülkede, siyasi bir hareketiz. Bize, “direnişi ve silahı bırakın” denirse bunun karşılığında başka bir soru sorarız “İsrail’in saldırılarından bizi ve Lübnan’ı kim koruyacak? İsrail her gün 15’den fazla Lübnan’ın hava sahasını ihlal ediyor. Şayet İsrail’de Hizbullah’ın karşılık vereceğinden korkusu olmasa İsrail neler yapr?… Bazı şahsiyetlere suikast düzenleneceğini duyduk. Yine intikam eylemleri düzenleneceğini duyduk. Bütün bunlar Gazze’de olmuyor mu? Sizler Gazze hava sahasının İsrail savaş uçaklarına tamamen açık olduğunu biliyorsunuz. İsrail, dilediği her şeyi Gazze’de yapabiliyor.

Bizler, Lübnan’ı koruyacak ve İsrail’in saldırılarına engel olacak vatani bir orduyu tanzim edecek bir savunma stratejisini onaylıyoruz. İşte bu durumda savunma stratejisinin bir parçası olarak silahları bırakırız. Çünkü biz çözüme hazırız… Bizim ordumuz tek başına Lübnan’ı savunmaya güç yetiremez. Buna rağmen sizi Lübnan’ı özgürleştirdiği, savaştığı halde direnişe “sen silahı bırak” diyorsunuz. Direniş silahı bırakınca bizler zayıf olacağız. Sonra İsrail gelecek, İstediği her şeyi Lübnan’a dayatacak. Hangi akıl bunu kabul edebilir?” dedi.

Silahın Lübnan’ın içerisinde kullanılmasına karşı olduklarını söyleyen Kasım, iç siyasette kullanma projeleri olsaydı, şimdiye kadar bir çok defa kullanmış olmaları gerektiğini söyledi. Kasım “Hizbullah, toprağını savunan direniş hareketidir. Hiçbir zaman saldıran taraf olmamıştır. 1982’den beri ülkesini savunmaktadır. Bizler işgal altındaki topraklarımızı kurtarmak, şerefimizi savunmak istiyoruz” dedi.

Lübnan’daki mezhepsel çatışmalar hakkında ise Kasım “Sünni, şiiyle ilişkilerini devam ettirmeyi ister. Şiiler de Sünniler ile ilişkilerini devam ettirmeyi ister. Hrıstiyanlar Müslümanlarla beraberdir. İnsanların geneli birbirleriyle anlaşır ve yardımlaşır” dedikten sonra Sünni-şii fitnesi söylentileri hakkında Hizbullah’ın fitne karşısındaki tavrını şöyle açıkladı: “Biz bu fitneyi istemiyoruz ve desteklemiyoruz. Sünnilerle Şiiler arasında sorun yok. Sorun direniş ile direniş karşıtları arasında… sorun Amerikan projesini bölgemizde hakim kılmak isteyenler ile bu projeyi hakim kılmak istemeyen efendiler arasındadır…” dedi.

Yakın bir zamanda İsrail ile Hizbullah arasında savaşın olacağına inanmayan Kasım, bunun sebeplerini de İsrail’in Olmert’ten kaynaklanan kriz ile ilgilenmesi ve Hizbullah’ın gücünden korkuyor olmalarını gösterdi.

Filistin davasının Müslümanların merkezi bir davası olduğunu söyleyen Kasım, açıklamasını birlik mesajları ile tamamladı. Kasım “Bizlerde Sünni ve Şiiler arasında fitne çıkartacak bir proje yok. Tam aksine bizler birliğe çağırıyoruz. 1982 yılında bizleri fitne ortamına çektiklerinde ne konuşmalarımız ne duruşumuz ne de sloganlarımız Müslümanların arasını ayırıcı nitelikte oldu. Bizler her zaman birlik çerçevesinde olduk. Fakat kim direnişe gücüyle saldırmak isterse bilsin ki direnişin de kendisini savunma hakkı vardır” dedi.

Doha anlaşması uzun süren krizi bitirmiştir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık