İslami Davet

Evo Morales Tahran yolunda

30 Mayıs 2008 18:02

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales yaptıkları telefon görüşmesinde her alanda ikili ilişkiler ve işbirliğinin gelişmesini istediler.

Ahmedinejad, Morales ile yaptığı telefon görüşmesinde, devrimci, özgürlükçü, izzet ve bağımsızlık yanlısı iki ülkenin ikili ilişkilerini her alanda geliştirmesi ve derinleştirmesini istediklerini belirtti.

Ahmedinejad, Bolivya Devlet Başkanı Morales’in Tahran ziyareti öncesi, Morales’in Tahran ziyaretinin iki ülke halklarının çıkarına karşılıklı ikili ilişkilerin gelişmesine zemin hazırlamasını umduklarını ve Bolivya’nın iç ve dış düşmanların oyunları karşısında direnişi desteklediklerini, İran’ın özellikle petrol, doğalgaz ve enerji alanında deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu vurguladı.

Morales de bu görüşmede, İran halkının düşmanları karşısında mücadelesi ve direnişini desteklediklerini ve ikili ilişkilerin gelişmesinin halkların çıkarına olduğunu belirtti.

Morales, İran ve Bolivya arasında gelişmesinin önemli olduğunu ve her alanda özellikle de enerji alanında İran’ın deneyimlerinden yararlanmak istediklerini vurguladı.

Yukarı Çık