İslami Davet

Irak Anlaşması ulusal egemenliğe aykırı

30 Mayıs 2008 11:37

Irak İslami Yüksek Konseyi Lideri Abdulaziz el-Hekim, ABD ile yapılması düşünülen uzun vadeli stratejik anlaşmanın birçok maddesinin Irak’ın ulusal egemenliğini ihlal ettiğini söyledi.

Irak’tan yayın yapan el-Forat televizyonunun haberine göre Birleşik Irak İttifakı siyasi komitesinin toplantısında konuşan Abdulaziz el-Hekim, söz konusu anlaşmanın birçok maddesinin Irak’ın ulusal egemenliğini ihlal ediyor olmasından dolayı toplumun tüm kesimlerinin bu anlaşmaya karşı olduğunu söyledi.

Irak Siyaset ve Güvenlik Konseyi ile Birleşik Irak İttifakı üyelerinin anlaşmanın birçok maddesine karşı olma konusunda görüş birliği içinde olduğunu belirten el-Hekim, “biz başından beri sürekli olarak Irak’ın ulusal egemenliğini ihlal edecek hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceğimizi vurguladık. Bu anlaşmanın şeffaf olması gerektiğini, anlaşmanın tüm maddeleri konusunda Irak halkının bilgilendirilmesi gerektiğini belirttik; çünkü bu Irak’ın bugününü ve geleceğini ilgilendiriyor” dedi.

Irak’ta yabancı askerlerin bulunmasına imkan sağlayan BM kararının süresi 31 Aralık’ta dolacağı için ABD’nin Irak’taki askeri varlığını Irak hükümetiyle yapacağı uzun vadeli stratejik anlaşmayla meşrulaştırmaya çalıştığı belirtiliyor.

Başta Ayetullah Sistani ve Seyyid Kazım Hairi olmak üzere dini mercilerle Irak’taki siyasi gruplar, söz konusu anlaşmaya karşı çıkıyor.

Yukarı Çık