İslami Davet

Tümgeneral Kasım Süleymani Kimdir?

25 Temmuz 2011 9:52

Kasım Süleymani 11 Mart 1957 günü İran’ın Baft kentinde dünyaya gelmiştir. İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları Kudüs Ordusu komutanıdır. Kudüs Ordusu, İran İslam Ordusu ve İran Devrim Muhafızları’ndan ayrı olarak teşkilatlanmış Kudüs’ün kurtarılışını hedefleyen özel bir ordudur.

22 Eylül 1980 tarihinde Saddam Hüseyin İran’ı istila ettiği sıralarda İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları ordusunda teğmen olarak görev yapmakta olan Kasım Süleymani, düşmanın içine sızıp gizli operasyonlar yapma ve yönetmede büyük başarısından dolayı 30 yaşında 41.Tarallah Tümeni’nin komutanlığına getirildi.

1990’lı yıllarda İran’ın güneydoğu kentlerinden olan Kirman bölgesinde devrim muhafızlarının komutanlığı yaptı. Afganistan’dan Türkiye’ye kaçırılmak istenen uyuşturucu maddelerin ülkeden geçmesine izin vermeyerek, uyuşturucuyla mücadelede büyük başarılar kazandı.

2000 yılında İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları Kudüs Tugayları komutanlığına atanan Kasım Süleymani, 2007 yılında Yahya Rahim Safavi’nin görevinden ayrılması ile İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları komutanlığının adaylarından biri oldu.

Lübnan Hizbullah Hareketi’nin 2008 yılında şehid edilen komutanlarından İmad Muğniye’nin şehadetini araştırma komisyonunda da görev yapmaktadır.

Başta Büyük Şeytan Amerika ve korsan rejim İsrail olmak üzere bütün İslam düşmanlarının korkulu rüyası olan Tümgeneral Kasım Süleymani, İslam İnkılabı’nın tüm değerli şahsiyetleri gibi hayatını iman, cihad, hicret ve şehadet ekseninde sürdürmeye devam etmektedir.

Yukarı Çık