İslami Davet

İran İslam Cumhuriyeti kitle imha silahlarına karşıdır

11 Eylül 2012 20:04

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakan yardımcılarından Muhammed Mehdi Ahundzade önceki gün, BM genel sekreterinin Ortadoğu’da nükleer silahsızlanma konferansındaki temsilcisi Yakuo Layva ile görüşmesinde İran’ın kitle imha silahlarına karşı olduğunu söyledi.

Ahundzade, İran’ın geçen 30 yıl içerisinde kitle imha silahlarına karşı olduğunu defalarca beyan ettiğini ve Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in de nükleer silahların şeran haram olduğu yönünde fetvası bulunduğunu hatırlatarak, İran’ın bütün dünya’da nükleer silahların temizlenmesi gerektiğine inandığını vurguladı.

Ahundzade görüşmede, İran İslam cumhuriyetinin oldukça değerli diplomatik kazanımlarına işaretle, 16. bağlantısızlar hareketi liderler zirvesinde, nükleer silahların önlenmesi konvansiyon taslağının hazırlanmasını istediğini söyledi.

BM genel sekreteri temsilcisi Yakuo Layva da görüşmede, 2012’de Ortadoğu’yu nükleer silahlardan arındırma konferansının düzenlenmesine yönelik çabalardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu konuda çaba gösterenlere teşekkür ederek, bölgede İran İslam cumhuriyetinin, siyaset ve stratejisinin önemli olduğunu hatırlattı ve eylül ayında Helsinki’de düzenlenecek olan bu konferansa İran’ın da katılmasını istedi.

Yukarı Çık