İslami Davet

Somali’de seçim sonrası bombalar patladı

12 Eylül 2012 22:18

Yeni seçilen Somali Devlet Başkanı Hasan Şeyh Mahmud’un evinin önünde iki ayrı patlama gerçekleşti. Patlamada ilk belirlemelere göre bir kişinin öldüğü belirtildi. Saldırıyı El Şebab örgütü üstlendi.

Patlamalardan Mahmud’un etkilenmediği ve sağlığının iyi olduğu belirtildi. Afrika Birliği’nin Somali’de görevli olan biriminde görevli olan Albay Ali Humed, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, “Devlet Başkanı Mahmud’un kaldığı otelin yakınlarında patlama oldu. Ancak kendisi ve oteldeki herkes güvende” dedi.

Somali’deki özerk bölge Somaliland Cumhuriyeti hükümet sözcüsü Ahmed Süleyman, yıllardır politik kaosun içinde bulunan ülkede yapılan seçimler ardımdan, “Seçim sonuçları ülkede istikrarın ve güvenliğin sağlanması için umut veriyor” demişti.

Süleyman, ‘Somaliland Cumhuriyeti’ adına yayımladığı açıklamada, ülkenin güneyinde yaşanan insanlık dramından derin üzüntü duyduğunu belirtilirken, “Seçim sonuçları ülkede istikrar ve güvenlik sağlanması için umut verdi” ifadesine yer verdi.

Açıklamada ayrıca, Somaliland Cumhuriyeti’nin seçim sonuçlarını kabul ettiği için eski cumhurbaşkanı Şerif Şeyh Ahmed ve yeni Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle Hasan Şeyh Mahmud kutlandı.

Somali’nin yeni Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud yaptığı açıklamada, bölgede iki devlet olarak ülkenin çıkarları için ortak hareket etme ve ikili ilişkileri geliştirme çağrısı yapmıştı. Hiçbir ülke tarafından tanınmayan Somaliland Cumhuriyeti, 18 Mayıs 1991’de Somali’den bağımsızlığını ilan etmişti.

Yukarı Çık