İslami Davet

Dini mukaddesata hakaret ifade özgürlüğü doğrultusunda anlaşılmaması gerekir

13 Eylül 2012 13:32

Filistin Yüksek Mahkemesi Başkanı, İslam Peygamberi-s- ve İslami değerlere hakaret eden filmin yapımcısı Bacile’in İsraillilerden 5 milyon dolar kadar para topladığını söyledi.

Filistin Yüksek Mahkemesi Başkanı Şeyh Yusuf Adays, İslam Peygamberi Hz Muhammed-s- ve kutsal İslami değerlere hakaret içeren bir filmin yayınlanmasının Müslümanların duygularının kışkırtılıp kabarmasına yol açtığını belirtip, BM Teşkilatından İlahi dinler ve dini sembollere bilinçli bir şekilde hakaret edenleri suçlu sayarak yargıya çekecek bir kanun onaylamasını istedi.

Filistinli bu yetkili ayrıca, Arap Birliği’yle İslam Konferansı Teşkilatını bu yöndeki rollerini oynamaya ve BM’nin böyle bir kanunu onaylaması için ona baskı yapmaya davet etti.

Filistin Yüksek Mahkemesi Başkanı Şeyh Adays bu konuda ayrıca, İlahi Peygamberlere hakaretin onların değer ve itibarlarından hiçbir şey eksiltemeyeceği, fakat dini mukaddesata hakaretin ifade özgürlüğü doğrultusunda olmayıp, uluslararası ve hukuki bildiri ve kanunların ihlali sayıldığını vurguladı.

Adays daha sonra, Hz Peygamber-s- Efendimize hakaret edildiği bir filmin yapılmasının arkasında Siyonist İsraillilerin rolü olmasının muhtemel oduğunu belirterek “Bu olaylı filmi yapan Sam Bacile adlı Yahudi film yapımcısı, filme başlamadan önce İsraillilerden 5 milyon dolar kadar para toplamıştır. Buna göre, bu tahmin doğru olabilir” dedi.

Dini mukaddesata hakaret ifade özgürlüğü doğrultusunda anlaşılmaması gerekir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık