İslami Davet

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney sporcuları tebrik etti

13 Eylül 2012 15:23

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney bir mesaj yayınlayarak, Londra’da düzenlenen Paralimpik oyunlarında madalya kazanan İranlı sporcuları tebrik etti.

İran milli olimpiyat komitesi başkanı Mahmud Husrev Vefa’nın mektubuna cevap veren Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney Londra’da düzenlenen 2012 paralimpik oyunlarında madalya kazanan gazi ve malullerin başarılarını tebrik etti.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, paralimpik olimpiyatlarında başarı sağlayan ve madalya kazanan sporcuları, İran halkının sevince boğulması ve iftihar duymasına yol açtıkları için gönülden teşekkür etmiştir.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney mesajında ayrıca, İranlı sporcuların, paralimpik olimpiyatlarında, İslami ahlakı ve değerleri koruyarak, elde ettikleri başarıdan dolayı bütün sporcuları ayrı ayrı kutladığını bildirdi.

Londra paralimpik olimpiyatlarına katılan İranlı sporcular, altın, gümüş ve bronz da toplam 24 madalya almış ve sıralamada da 12. olmuştu. Londra’da yapılan paralimpik olimpiyatında, İran engelli voleybol milli takımı gümüş madalya aldı. İran İslam cumhuriyeti engelli voleybol takım, finalde, rakibi Bosna Hersek engelli voleybol takımına 3-1 yenildi ve gümüş madalya ile yetindi. İran paralimpik olimpiyatlarında toplam 23 madalya aldı ve sıralamada 13. lüğe yükseldi. İran İslam Cumhuriyeti Londra Parakimpil müsabakalarında dünyanın 11. Ülkesi oldu. İran’ın 79 kişilik spor kafilesi bu oyunlarda 13 branşta 10 altın, 7 gümüş ve 7 bronz kazandılar. Paralimpik Londra’da Çin, Rusya ve İngiltere birinci, ikinci ve üçüncülüğü paylaştı. Londra’da düzenlenen 2012 Paralimpik Oyunları’na katılan İran’ın 5 kişilik futbol takımı, Türkiye futbol takımını 1- 0 yendi. 2012 Paralimpik Oyunları’na katılan İran’ın 5 kişilik futbol takımı, Türkiye takımını yenmeyi başardı. Beşinci ila sekizinci sıralardan birini kazanmak için mücadele eden İran takımı, Türkiye futbol takımının karşısına çıktı. İran takımı 19. dakikada attığı golle Türk takımını 1 – 0’lık skorla yenmeyi başardı. İran takımı beşincilik unvanı için Çin ile Britanya maçının galibi ile karşılaştı.

İran Bayan Milli Okçuluk takımı üyesi Nimeti “Amerikalı sporcu bana, başörtüyle de ok atılabilir mi sordu. Madalya da alınabileceğini ona ispatladım” dedi. Bayan Milli Okçuluk Takımı üyesi Zehra Nimeti, Londra 2012 Paralimpik Oyunlarında bronz madalya kazanmasıyla ilgili başarısından söz ederken “Ben de kazandığım bu madalya dolaysıyla kendi adıma İran halkını kutluyor ve desteklerinden dolayı teşekkürlerimi ilan ediyorum. Erkek Takımı rekabetlerden çıkarılınca çok üzüldük. Ağırlık bizim üzerimize kalmıştı. Bunun için rekabetlere çok güçlü bir şekilde katılmaya karar verdim” dedi. Nimeti daha sonra bu sürede yaşadığı bir anısını şöyle anlattı: “İranlı bayan sporcuların başörtülü olmaları herkesin ilgisini çekmişti. Bir ara Amerikalı bir sporcu bana “Başörtüyle de ok atılabilir mi ki” diye sordu. Ben bu başarımla bunun mümkün olduğunu göstermenin yanı sıra, başörtüyle rekor elde edip madalya bile kazanılabileceğini ispatladım.”

Londra 2012 Paralimpik Oyunları şampiyonu Rahman, halterde kazandığı altın madalyasını Doğu Azerbaycan eyaleti depremzedelerine takdim etti. Londra 2012 Paralimpik Oyunları halter dalı şampiyonu ve dünyanın en güçlü adamı Siyamend Rahman, halter rekabetlerinde 100 kilo dalında kazandığı altın madalyasını Doğu Azerbaycan depremzedelerine takdim ettiğini ilan etti. Haltercimiz Rahman 100 kilo dalında 280 kilo ağırlığı kaldırarak dünya ve Paralimpik rekorunu kırarken, 1 altın madalya ve dünyanın en güçlü adamı unvanını kazandı. İranlı halterci Siyamend Rahman 100 kiloda dünya ve paralimpik rekorunu kırarken, 1 altın madalya ve “dünyanın en güçlü adamı” unvanını kazandı. Londra 2012 Paralimpik Oyunları kapsamında halter dalındaki rekabetlerin son gününde haltercimiz Siyamend Rahman 100 kiloda 1 altın madalya kazandı ve böylece Londra Paralimpik oyunlarına katılan İran konvoyu 8. altın madalyayı elde etmiş oldu. Rahman ilk harekette 270 kiloyu kaldırırken, 100 kiloda Paralimpik rekorunu 5 kilo yükseltmiş oldu. Fakat tabi işi bununla son bulmadı. Siyamend Rahman 2. harekette de 280 kilo ağırlığı kaldırdı ve 3. hareket için ağırlığın 301 kiloya çıkartılmasını istedi. Ancak bunu başaramadı ve böylece 280 kilo rekorla 1 altın madalya sahibi oldu. Bu dalın rekoru yine, daha önce Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen Paralimpik Oyunlarında 291 kiloyu kaldırıp şampiyon olan Rahman’ın kendi elindeydi. Iraklı halterci gümüş ve Güney Koreli halterci de bronz madalya kazandılar. İranlı koşucu Peyman Nesiri, Londra 2012 Paralimpik Oyunlarında 1 altın madalya elde ederken, İran’a 7. altın madalyayı kazandırmış oldu. Londra 2012 Paralimpik Oyunları kapsamında, koşucumuz Peyman Nesiri 1500 metrede 3.48 saniyeyi kendi adına kaydettirirken 1 altın madalya sahibi oldu. Nesiri’nin bu altın madalyasıyla İran konvoyu Londra Paralimpik Oyunlarından 7. altın madalyayı kazanmış oldu. İran bu rekabetlerde çeşitli dallarda toplam 12 madalya kazanırken 9. Sıraya yükseldi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney sporcuları tebrik etti Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık