İslami Davet

İngiltere: Suriye’ye askeri müdahale olabilir

13 Eylül 2012 21:05

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, diplomatik ziyaret için gittiği Irak’ta Suriye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hague, askeri müdahalenin uzak bir ihtimal olmadığını söyledi.

Hague, Irak’ın başkenti Bağdat’taki temaslarının ardından Irak Dışişleri Bakanı Hoşyer Zebari ile Dışişleri Bakanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Hague, İngiltere’nin daha önce Suriye’ye askeri müdahaleyi desteklemediğini ancak askeri müdahaleyi uzak bir ihtimal olarak görmediklerini belirtti.

Hague, İran’a uygulanan yaptırımlarla ilgili bir soru üzerine, İran’a Birleşmiş Milletler’in (BM) uyguladığı yaptırımların BM üyesi ülkeleri bağladığını ve Avrupa Birliği’nin de ek yaptırımlar uyguladığını hatırlattı. Hague, yaptırımların İran’ın nükleer programı sorunu çözülene kadar süreceğini kaydetti.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyer Zebari, meslektaşı Hague ile yaptıkları görüşmede Suriye’deki durumu ele aldıklarını anlattı.

Zebari, “Suriye’deki durum yerel ve Araplar düzeyindeki bir durum olmaktan çıkıp bölgesel ve uluslararası bir hal almıştır. Sorunun çözümü konusunda, BM ve Arap Birliği özel temsilcisi Ahdar el-İbrahimi’ye destek verme konusunda tam bir ittifak içindeyiz”dedi.

Zebari, tüm Suriye halkının temsil edildiği çoğulcu bir düzene geçiş konusunda da hemfikir olduklarını kaydetti.

Irak’ın Suriye’deki sorunun çevre ülkelere etkisinden kaygı duyduklarını dile getiren Zebari, dış müdahale olmaksızın Suriye halkının özgürlük, kendi geleceğini belirleme taleplerini hayata geçirmesinden yana olduklarını söyledi.

İngiltere: Suriye’ye askeri müdahale olabilir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık