İslami Davet

İdari cezalı olarak 3,5 yıl zindanda tutulan Bacis Nahle serbest bırakıldı

14 Eylül 2012 22:11

Esirleri Araştırma ve İnsan Hakları Merkezi (Ahrar), Siyonist işgal rejiminin idari cezalı olarak zindanda kaldığı 3,5 yılın yarısını tek kişilik hücrede geçiren direniş liderlerinden Bacis Nahle’yi dün akşam serbest bıraktığını duyurdu.

Merkez müdürü Fuad El-Hafeş yaptığı açıklamada, dün akşam (13 Eylül Perşembe) serbest bırakılan Ramallah yakınlarındaki El-Celzun mülteci kampından Bacis Nahle’nin halk tarafından sevilen bir şahsiyet olduğunu, daha önce 20 kez tutuklandığını ve dokuz yılını tek kişilik hücrede olmak üzere 14 yıldan fazla süre Siyonist işgal zindanlarında kaldığını ifade etti.

17 Aralık 1992 tarihinde Hamas ve İslami Cihad liderleriyle birlikte Mercu’z-Zuhur’a sürgün edilen Nahle’nin o tarihten beri sürekli tutuklandığına dikkat çeken El-Hafeş, işgal zindanlarında tutulduğu süre içinde tek kişilik tecrit hücrelerinde de kaldığını ve son açlık grevi direnişiyle serbest bırakıldığını söyledi.

Esirlerin en son yaptıkları açlık direnişini sonlandırmanın bir şartı da tek kişilik hücrelerde kalan esirlerin hücrelerden çıkarılmasıydı. Bu şartın kabul edilmesiyle tek kişilik tecrit hücrelerinde yaşayan ve çoğunluğu liderlerden oluşan esirler hücrelerinden çıkarıldı ve idari cezalara da son verildi.

İdari cezalı olarak 3,5 yıl zindanda tutulan Bacis Nahle serbest bırakıldı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık