İslami Davet

Sultaniye, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na tepki gösterdi

14 Eylül 2012 22:23

İran’ın Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki daimi temsilcisi ve büyükelçi Ali Asger Sultaniye, ajans Yönetim Kurulu’nun İran aleyhinde

yayınladığı bildiriye tepki göstererek, bu bildirinin sorunu daha da çıkmaza sürüklediği ve olayı siyasileştirdiğini söyledi.

Sultaniye, Yönetim Kurulu’nun toplantısında sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, sözkonusu bildirinin, sorunun giderilmesine dair en küçük bir yararının olmayacağını söyledi.

Sultaniye, ajansın Parçin tesislerine yönelik denetimiyle ilgili bir soruya da verdiği cevapta, ajans denetçilerinin 2004 ve 2005 yıllarında iki kez Parçin’i ziyaret ettiklerini hatırlattı.

İslami İran’ın Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki daimi temsilcisi ve büyükelçi Ali Asger Sultaniye, İran’ın milli güvenliğinin siyasileştirilmesine dair konular hakkında ise uyarıda bulundu. Sultaniye, İran ve 5+1 grubu arasında görüşmeler ve ajans ile işbirliğinin devam edip etmeyeceğine dair bir soruya da, İran’ın ajansla zaten işbirliği yaptığını ve bunu bu zamana kadar açık bir şekilde sürdürdüğünü hatırlatırken İran’ın nükleer enerji meselesinin siyasileştirilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

İran’ın NPT üyesi bir ülke olarak NPT çerçevesinde taahhütlerine bağlı kaldığını belirten Sultaniye, İran’ın nükleer enerji teknolojisi konusunda hakları konusunda asla geri adım atmayacağını söyledi.

Yukarı Çık