İslami Davet

Filistin başbakanı İsmail Heniyye Mısır başbakanı’yla Kahire’de görüştü

18 Eylül 2012 16:12

Mısır’ın başkenti Kahire’deki temaslarını sürdüren Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Mısırlı mevkidaşı Hişam Kandil ile bir araya gelerek Filistin halkının çektiği sıkıntıları sona erdirmek için atılabilecek adımları görüştü.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin Filistin Başbakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, İsmail Heniyye ve beraberindeki heyet Mısır Başbakanı Hişam Kandil ile dün (17 Eylül Pazartesi) akşam saatlerinde Başbakanlık Konutu’nda bir araya geldi.

Yaklaşık iki saat süren görüşmenin olumlu bir havada geçtiği ve tarafların Mısır-Filistin ilişkilerine ek olarak bir dizi konuyu görüştüğü bildirildi.

Görüşmenin başında Mısır Başbakanı Hişam Kandil’in Heniyye’nin Kahire ziyaretinin güvenlik nedeniyle ertelendiğini belirterek Sina Yarımadası’ndaki çatışmalara ve operasyonlara işaret ettiği ve Mısır Başbakanı’nın Heniyye’nin güvenliği için ziyaretin bir süre geciktirildiğini söylediği belirtildi.

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin geçen hafta Kahire’ye yapacağı ziyaret Sina Yarımadası’ndaki güvenlik durumu nedeniyle Pazar gününe ve daha sonra da Pazar gününden Pazartesi’ye ertelenmişti.

Kaynaklar, Heniyye-Kandil görüşmesinde başta Gazze Şeridi’ne uygulanan abluka, Gazze’nin yeniden imarı ve elektrik sorunu gibi birçok konunun ele alındığını, Rafah Kapısı’ndaki çalışma saatlerinin artırılması konusunun da görüşüldüğünü, Mısır Başbakanı Hişam Kandil’in Heniyye’nin getirdiği fikirleri memnuniyetle karşıladığını ve söz konusu fikirlerin Filistinli ve Mısırlı bakanlar tarafından ayrıntılı bir şekilde incelenmesini istediğini bildirdi.

Filistin başbakanı İsmail Heniyye Mısır başbakanı’yla Kahire’de görüştü Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık