İslami Davet

Musa Ebu Merzuk: Abbas, Mısır’ın tarafsız kalmasına kızıyor

18 Eylül 2012 15:47

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkan Yardımcısı Dr. Musa Ebu Merzuk, Filistin Özerk Yönetim Başkanı Mahmut Abbas’ın Mısır’ın Filistinli gruplara karşı eşit mesafede durmasından rahatsız olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan kaynaklı Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin kendisiyle yaptığı röportajda Ebu Merzuk “Mısır’ın Filistinli gruplara eşit mesafede durduğunu düşünüyorum. Mısır Dışişlerinin bu söylemi yeni değil tabi. Daha önce Hüsnü Mübarek ve Ömer Süleyman da söylüyordu. Ama o zaman Mahmut Abbas kızmıyordu. Çünkü o dönemde bu tür sözler doğru değildi. O dönemde Mısır %100 Filistin Özerk Yönetiminin tarafını tutuyordu” dedi.

Mısır’ın Filistin konusunda güçlü bir rol almasını ve eksen olmasını istediklerini belirten Ebu Merzuk devamla şunları söyledi: “Mısır’ın aktif ve güçlü bir rol alması bizi sevindirecektir. Abbas’ın da aynı duyguyu taşıması gerekir. Biz de bekliyoruz. Ancak Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin şu sıralarda oldukça meşgul olduğunu ve dışarıdan gelen diplomat, lider ve heyetleri kabul etmekle meşgul olduğunu düşünüyoruz.”

Diğer taraftan Facebook üzerinden de faaliyetleri ile ilgili bilgi veren Ebu Merzuk, Kahire’de bulunan Hamas heyetinin Mısır’ı ziyaret eden Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir ile bir görüşme yaptığını söyledi.

Musa Ebu Merzuk: Abbas, Mısır’ın tarafsız kalmasına kızıyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık