İslami Davet

Batı Yaka’da 48 saat içinde tutuklanan Hamas mensubu sayısı 100’ü geçti

20 Eylül 2012 13:58

Son iki günde Batı Yaka’nın birçok şehir ve beldesinde İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın liderlerine ve mensuplarına karşı operasyonlara başlayan Abbas’a bağlı güçler, dün gece 40 kişiyi daha tutukladı. Son 48 saat içinde Hamas üyelerinden tutuklananların sayısının 100’ü geçtiği belirtildi.

Filistin Parlamentosu eski başkanının büro müdürü Abdulkahir Surur, Ramallah’ta ifadeye çağırılırken, daha önce yedi kez tutuklanıp serbest kalan ve 24 saat sonra tekrar tutuklanan Esad Ebu Ğuş’un da açlık grevine başladığı bildirildi.

İki gün önce başlayan operasyonların alanını genişleten Abbas’a bağlı güçlerin dün gece düzenledikleri operasyonlarda onlarca esirin evine baskın yaptıkları ifade edildi.

Operasyonları değerlendiren Hamas sözcüsü Fevzi Burhum dün (19 Eylül Çarşamba) yaptığı açıklamada “Hamas hareketinin Kahire’yi ziyaret etmesi ve bu ziyaretten oldukça memnun kalması, ziyaretin olumlu hava içinde geçmesi Mahmud Abbas’ı rahatsız etti. O da buna tepki olarak Batı Yaka’da tutuklamalara başladı. Kahire Büyükelçisi’ne “Mısır’ın Gazze ile serbest bölge oluşturma anlaşmasına Heniyye’nin imza atmaya hakkı yoktur” dedirterek de gelişmelerin önüne geçmek istedi. Yine Abbas’ın Ramallah’taki Mısır Büyükelçisi’ni çağırıp Mısır’ın Heniyye’yi karşılamasını protesto etmesi yaşadığı gerginliği ve huzursuzluğu gösteriyor” dedi.

Batı Yaka’da 48 saat içinde tutuklanan Hamas mensubu sayısı 100’ü geçti Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık