İslami Davet

Gizli belgeler Sabra ve Şatilla katliamına ABD’nin ortak olduğunu gösteriyor

20 Eylül 2012 13:29

Yayınlanan beş gizli belge, 16 Eylül 1982 yılında Filistin’den kaçıp Lübnan’a sığınan mültecilerin kaldığı Sabra ve Şatilla kamplarına karşı Siyonist haydutlar tarafından kadın, çocuk, yaşlı ve hasta demeden yapılan katliama ABD’nin de karıştığını ve cinayetin ortağı olduğunu ortaya koydu.

Fransa gazetesi Le Monde’un yazdığına göre, 15, 16, 17, 18 ve 20 Eylül 1982 tarihlerine ait belgeleri yayınlayan Amerika’nın Kolombiya Üniversitesi öğretim görevlisi Seth Onziska “Sabra ve Şatilla Katliamı Önlenebilirdi” başlığıyla Newyork Times gazetesinde yayınladığı makalede, dönemin Siyonist Savunma Bakanı Ariel Şaron ile aynı dönemde ABD Başkanı Ronald Reagan’ın Ortadoğu Özel Temsilcisi Morris Draper arasında geçen diyalog ile Amerika’nın Lübnan’da sürdürdüğü politikanın iç yüzünü gösteriyor.

Sızdırılan 17 Eylül 1982 tarihli belgede Şaron ile ABD Özel Temsilcisi arasında geçen diyalogta Amerika’nın nasıl Siyonistlerin telkinlerine uyduğu görülüyor:

Şaron “Bizimle bu işe bulaşmak istemiyorsan sorun yok. O zaman Amerika olayı kınar veya bilgisinin olmadığını söyler. Biz de olayı bilmediğimizi söyleriz” derken bile tarihin en barbar vahşeti ve katliamı yapılıyordu. Kadın, çocuk, yaşlı ve hasta demeden 800-2000 arasında masum insan Siyonistlerin müttefiki Lübnanlı güçler tarafından katlediliyordu.

Başka bir gün Amerikan özel temsilcisi, ABD Büyükelçisi, Siyonist Genelkurmay Başkanı ve Siyonist askeri istihbarat başkanını bir araya getiren toplantıda özel temsilci Draper ülkesinin İsrail’in Lübnan’dan çıkmasını istediğini söylemesi üzerine Şaron, “Teröristler hala Lübnan’ın başkentindedirler. Elimizde isimleri de mevcuttur. Sayıları 2000-3000 civarındadır” dedi ve ekledi: “Kampların işlerini kim üstlenecek?” Bunun üzerine Draper, “Ordu ve Lübnan güçleri bunu üstlenecek” diyor ama belgeye göre eninde sonunda ABD’nin özel temsilcisi Şaron’a boyun eğiyor.

Şaron mülteci kamplarını teröristlerden temizlemede ısrar edip “Bu konu, ABD’nin de öncelikli sorunu olmalıdır. Çekilmemize 48 saat süre tanımalıdır.” Darper bunu kabul ediyor ve çekilmenin 48 saat içinde olmasını onaylıyor.

Masadan kalkmayan Şaron, teröristleri temizlemek için girecekleri kampları da belirler ve bunların Şabra-Şatilla, Burc El-Beracine ve Fekhani kampları olduğunu söylemesi üzerine ABD diplomatı şaşkınlıkla “O zaman insanlar Lübnanlıların Filistinlileri öldürmesi için İsraillilerin Lübnan’da kaldığını düşünür” demesi üzerne, Şaron “O zaman biz onları öldürürüz. Sizin (ABD) bu teröristlerden hiçbirini kurtarmanıza izin vermeyiz” diyerek cevap vermesi şaşırtıcı değil tabi. Asıl şaşırtıcı olan ABD diplomatının sözüdür: Darper: “Bunlardan hiçbirini kurtarma derdinde değiliz” diyor.

Şaron: “Lübnanlıların Filistinlileri öldürmelerini istemiyorsanız o zaman biz kendimiz onları öldürürüz.” Draper: “Sadece sizden çekilmenizi istiyoruz. Lübnanlıları kendi hallerine bırakın.”

Gizli belgeler Sabra ve Şatilla katliamına ABD’nin ortak olduğunu gösteriyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık