İslami Davet

Üçlü toplantı Suriye krizinin barışçıl yollarla çözümlenmesi üzerinde durdu

21 Eylül 2012 8:47

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İran, Mısır ve Türkiye arasında Dışişleri Bakanları düzeyinde Kahire’de düzenlenen üçlü toplantının Suriye krizinin barışçıl yollarla çözümlenmesi üzerinde durduğunu belirtti.

Salihi Mısır ve Türkiye Dışişleri Bakanlarıyla düzenlediği ortak basın toplantısında, toplantıda istişarelerin sürdürülmesi ve gelecek toplantının BM Genel Kurulu oturumları kapsamında New York’ta düzenlenmesi üzerinde anlaşmaya varıldığını bildirdi.

İranlı Bakan, bir toplantıda acil çözüm bulmanın objektif ve gerçekçi olmadığına dikkat çekerek üç ülke bakanlarının konuyu BM Suriye Özel Temsilcisi el-Ahdar el-İbrahimi ile tartıştıklarını ve onunla koordinasyon kuracaklarını söyledi.

Salihi, Suriye’de çözümün Suriyeli olması gerektiğini, dışarıdan dayatılacak bir çözümün kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amro ise, üçlü toplantıda Suriye’deki trajik durumun çözümüne katkıda bulunabilecek görüş ve ilkelerin tartışıldığına değinerek üç ülkenin krizin en kısa zamanda çözümlenmesi yönünde bir plan belirlemenin nihai hedefleri olduğuna dikkat çekti.

Amro, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanının toplantıya katılmamasını başka bir toplantısı olmasıyla gerekçelendirdi.

Üçlü toplantı Suriye krizinin barışçıl yollarla çözümlenmesi üzerinde durdu Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık