İslami Davet

BM Genel Kurulu’na İran ve Mısır cumhurbaşkanlarının konuşmaları damgasını vurdu

27 Eylül 2012 7:45

ABD ’nin New York kentinde düzenlenen BM Genel Kurulu 67’nci dönem toplantılarının ikinci günü, birbirinden çarpıcı konuşmalara sahne oldu. Toplantılara İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin konuşmaları damgasını vurdu.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad konuşmasını İmam Mehdi(as) üzerine kurdu. Ahmedinejad “Kurtarıcı olarak dünyaya geri döndüğünde tüm dinlere ve insanlığın geleceğine ışık tutacak, ırk, din, dil ayrımın önemsizleşecek” dedi. ‘Kibrin kontrol etmediği yeni bir dünya düzeni arzusundan bahsederek “Onun gelişiyle dünya yeniden can bulacak, onun insanlığı kutsamasıyla bahar gelecek, kışın yoksulluğu, savaşı, zulmü son bulacak. Onun ışığıyla birlikte insanlık beraberliği tadacak, dayanışma ve hoşgörü içinde ellerimiz nihayet birbirini bulacak” ifadelerini kullandı. “Egemen güçlerin kitle imha silahları ve nükleer silah tehdidi dünyaya hüküm sürüyor” diyen İran lideri, bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, konuşmasında Filistin ’de süren işgalin sona ermesi, insan onuru ve adalet için herkesin çalışması gerektiğini söyledi. İsrail ’e atıfta bulunarak “Nasıl oluyor da insan onuru ve özgürlük gibi değerleri savunan bu kurul, başkalarını bundan mahrum bırakan ülkeleri barındırabiliyor” dedi. Suriye’ye dış müdahaleden yana olmadıklarını ifade etti. Ayrıca, İsrail’in açıklanmayan nükleerinden bahsederek “ Ortadoğu ’da ‘Silahsızlanma Anlaşması’na uymayanlar, daha fazla hoş görülmeyecek.” dedi. Bunun yanında, “Nükleer silahlara karşıyız ancak barışçıl nükleer tüm ülkelerin hakkıdır.” diye konuştu.

BM Genel Kurulu’na İran ve Mısır cumhurbaşkanlarının konuşmaları damgasını vurdu Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık