İslami Davet

Mısır: Camp David anlaşmasında değişikliğe gerek yoktur

27 Eylül 2012 8:26

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yasir Ali, şu an Camp David anlaşmasında herhangi bir düzenleme yapmak için ihtiyacın söz konusu olmadığını söyledi.

New York’taki temasları sırasında Camp David anlaşmasında düzenlemeye gidileceği iddialarının sorulması üzerine Yasir Ali, şu an için Camp David’de değişikliğe gitmek için herhangi bir nedenin olmadığının söyledi.

El-Şuruk’un haberine göre Yasir Ali, cumhurbaşkanı danışmanlarının konuya ilişkin olarak yaptıkları açıklamaların sadece kendilerini bağladığını, cumhurbaşkanı da bağlamadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin danışmanlarından Muhammed İsmet Seyf el-Devle, Sina’da yaşananların Mısır açısından kabul edilemez olduğunu belirterek, Camp David anlaşmasında eninde sonunda düzenlemelerin yapılacağını söylemişti.

Seyf el-Devle, dün yaptığı açıklamasında “Eğer irademiz olursa, Camp David anlaşmasında kısa sürede değişikliğe gidebiliriz. Sina’daki güvenlik boşluğu ve Sina’daki güvenlik güçlerimizin silahsız bulundurulması daha fazla süremez” demişti.

Mısır’dan gelen bu açıklamalara karşılık İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise “İsrail’in Camp David’de düzenleme yapılması isteğini kabul etmesi mümkün değil” demişti.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, cumhurbaşkanlığının ilanından sonra yaptığı ilk konuşmasında, Mısır’ın imzaladığı tüm uluslararası anlaşmalara bağlı kalacağını ilan etmişti.

Mursi, Camp David’in de aralarında bulunduğu uluslararası anlaşmalara olan bağlılığını, daha sonra yaptığı konuşmalarında da yinelemişti.

Camp David anlaşması, dönemin Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat’la İsrail Başbakanı Menahem Begin arasında, 12 gün süren gizli pazarlıkların ardından Washington’un Camp David semtinde ABD Başkanı Jimmy Carter’ın gözetiminde 26 Mart 1979 tarihinde imzalanmıştı.

Mısır: Camp David anlaşmasında değişikliğe gerek yoktur Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık