İslami Davet

Hamas: Abbas’ın konuşmasında yeni bir şey yok

28 Eylül 2012 10:58

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Salah El-Berdevil, Mahmut Abbas’ın Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşmasında yeni bir şey bulunmadığını, FKÖ’nün daha önce dillendirdiği söylemi tekrarladığını, İsrail’i tanıyan Filistin devleti fikrini, mülteciler sorununu ve iki devlet düşüncesini tekrarladığını söyledi.

Mahmut Abbas’ın BM’deki konuşmasını değerlendiren El-Berdevil, konuşmanın Filistin halkının yaşadığı trajediyi izah bakımından başarılı olduğunu ancak siyasi olarak o kadar başarılı olmadığını ve Abbas’ın bu konuşmasıyla işgal yönetimiyle sürdürdüğü görüşmelerin başarısızlığını kanıtladığını belirtti.

Hamas sözcüsü El-Berdevil devamla, Abbas’ın barış için son bir şans kaldığını, iç barış ve bunun seçimle başlaması gerektiği sözlerini kabul etmediklerini söyledi.

Diğer taraftan Mahmut Abbas’ın konuşmasını değerlendiren Hamas sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri ise, Abbas’ın BM’ye tam olmayan üyelik için yaptığı çağrının kendisinin bireysel girişimi olduğunu, konunun Filistin halkının geleceğini ilgilendirdiği halde bu konuda Filistin sahasında birlik sağlanmadığını ifade etti.

Yukarı Çık