İslami Davet

İran milleti dünyada güvenliğin sağlanması için her türlü girişime destektir

29 Eylül 2012 2:03

İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran milletinin, dünyada güvenliğin sağlanması için her türlü girişimin destekçisi olduğunu, barışın sağlanması ve yayılmasına, aynı şekilde huzur ve sebatın sağlanmasına her zaman destek verdiğini söyledi.

Ahmedinejad, New York’ta BM genel kurulunda yaptığı konuşmada, İran milletinin, geçmişte olduğu gibi, dünyayı kapsayan düşüncesinin olduğunu belirterek, dünyada güvenliğin sağlanması ve güçlendirilmesinin elbette işbirliği ile ortak yönetimle mümkün olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, konuşmasında “Beşeriyete hediye olarak gönderilen en pak ve sevgi dolu ilahi peygamberler ile beşeriyetin mukaddes değerlerine yönelik saldırıların özgürlük adı altında yapılmasına tanınan fırsat ve yalan jestler yerine sultacıların siyasetleri ve dünya Siyonistlerinin eleştirilmesi hakkı resmiyette tanınsaydı, dünya medyası da, onların bu girişimlerini müstakil ve hür bir şekilde yayınlardı” diye konuştu.

Ahmedinejad, Güvenlik Konseyi’nin birkaç ülkenin sultasında olduğunu da eleştirirken “Uluslar arası kuruluşlar ve Birleşmiş Milletler eğer baskı altında olmasaydı o zaman BM insaflı, uzmanca ve adalet ölçüsünde hareket ederdi” dedi.

Ahmedinejad, dünyada fakirliğin ve sınıflar arasında uçurumun artmasına da temasla, sanayileşmiş 18 ülkenin toplam borçlarının 60 trilyon doları geçtiğini belirterek, bunun yarısının dönmesi halinde dünyada fakirliğin ortadan kalkacağını söyledi.

İran cumhurbaşkanı silahların denenmesinin geçmişe göre daha zararlı bir şekilde yapıldığını ve dünyayı tehdit ettiğini ve aynı şekilde mevcut süreçte milletlerin silahlandırılmasına çalışıldığını belirterek, bu doğrultuda Siyonist İsrail’in İran’ı tehdit etmesinin de acı bir gerçek olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, bütün ülkelerin dünyanın yönetimi konusunda ortak hareket etmesi ve rol almaları gerektiğini belirterek, dünyada yeni düzenin, beşeri toplumunun refahı ve güvenliği için barışın sağlanması için olması gerektiğini söyledi.

Ahmedinejad, İran milletini, dünyanın geleceğini tayin edici olarak nitelerken, bütün aşırılık yanlılarına karşı direnmek gerektiğini ve onların dünyanın karar alma merkezlerindeki ellerinin kesilmesi veya en aza indirilmesi için çaba göstermek gerektiğini söyledi.

Güvenlik Konseyi’nde sadece bazı ülkelere veto hakkının verilmesini ve söz konusu ülkelerin insan hakları ve zulümler karşısındaki siyasetlerini de eleştiren Ahmedinejad, BM’lerin bütün milletlere ait olduğunu, üyeler arasında her türlü ayrımcılığa son verilmesinin zaruri olduğunu söyledi.

İran cumhurbaşkanı, Bağlantısızlar Hareketi’nin başkanı unvanıyla bütün ülkelerin dünya yönetiminde katılımlarının olması gerektiğine de vurgu yaparak “bütün ülkeler dünya yönetiminde ciddi rol olmalılar” dedi.

İran milleti dünyada güvenliğin sağlanması için her türlü girişime destektir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık