17 Temmuz 2017

Nakavi Hüseyni: Su buhranında siyonist İsrail’in önemli rolü var

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, siyonist İsrail rejiminin bölgedeki su buhranlarında çok önemli rolünün olduğunu belirterek, ”GAP projesiyle, İran, Irak ve Suriye’nin zarar gördüğünü” söyledi.

İSNA’nın bildirdiğine göre, Nakavi Hüseyni, Türkiye’nin GAP projesine temasla, ”sınır nehirleri hesapsız bir şekilde kullanılırsa onun etrafındaki bölgelerde kuraklık olur ve bu durum tabii olarak buhrana neden olur” dedi.

Nakavi Hüseyni, terör rejimi İsrail’in Akdeniz kıyısında olmasından ötürü su sorunu yaşamadığını ama bölgede Dicle ve Fırat nehirlerinden istifade eden ülkelerin GAP projesinden ciddi sıkıntıya girdiklerini belirterek, ”bu proje Irak, Suriye ve İran’a zarar veriyor ve milletleri en tabii hakkından mahrum bırakıyor” dedi.

Bilindiği gibi Türkiye’nin yürürlüğüne devam ettiği GAP projesi kapsamında, 22 baraj, 15 elektrik santralinin inşası hedeflenmektedir. Bu arada Türkiye’nin Güney Doğu’da Dicle ve Fırat nehirlerinde yaptığı Atatürk barajı da Türkiye’nin komşu ülkelerinde daha şimdiden ciddi kuraklığa neden olmuştur.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ