İslami Davet

Cihangiri: İran ve Rusya’nın teröre karşı işbirliği, dünyada başarılı bir örnektir

1 Aralık 2017 12:10

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı, İran ve Rusya arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda gelişmekte olduğuna işaretle, Tahran ve Moskova’nın terörle mücadeledeki işbirliğinin dünyada başarılı bir örnek olarak gündemde olduğunu söyledi.

İRNA’nın belirttiğine göre İshak Cihangiri dün akşam Rusya başbakanı Dmitri Medvedev ile Suçi kentinde, Rusya, İran ve Türkiye devlet başkanlarının zirvesine işaretle söz konusu oturum sonuçlarının Suriye halkı ve bölge ülkeleri için yararlı olmasını ümit etti.

Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı ayrıca Rusya ve İran Cumhurbaşkanlarının son 4 yılda 12 kez bir araya geldiğine değinerek, iki ülkenin petrol ve doğalgaz başta olmak üzere çeşitli alanlardaki iş birliğinin gelişmesi zaruretine vurgu yaptı.

Cihangiri ayrıca Tahran’ın Rusya petrol firmalarının İran’da yatırım yapmaları ve faaliyet göstermelerini olumlu karşıladığını belirtti.

Yapılan görüşmede Rusya başbakanı Dimitri Medvedev de iki ülke ilişkilerinin gelişmesine vurgu yaparak Rusya petrol firmalarının İran’da yatırım yapmaya olumlu yaklaştıklarını söyledi. Medvedev ayrıca Rusya açısından İran’ın Şanghay İşbirliği Örgütüne daimi üyeliği için hiçbir engel görmediğine işaretle, Moskova’nın bu yönde çalıştığını belirtti.

Iran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı, Suçi kentinde düzenlenecek olan Şanghay İşbirliği Örgütü başbakanları oturumuna katılmak üzere dün öğle saatlerinde Rusya’nın Suçi kentine gitti.

Şanghay İşbirliği Örgütü 2001 yılında çok yönlü kültürel, ekonomi ve güvenlik işbirliği amacı ile,, Çin, Rusya, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan tarafından kuruldu

Cihangiri: İran ve Rusya’nın teröre karşı işbirliği, dünyada başarılı bir örnektir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık