İslami Davet

Zarif, Bakü’de İlham Aliyev ile görüştü

1 Aralık 2017 11:51

Bakü’de düzenlenen “Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci” zirvesine katılan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşüp fikir alışverişinde bulundu.

İki taraf bu görüşmede karşılıklı ilişkiler, İran-Türkiye-Azerbaycan arasındaki üçlü işbirliği, terör ile aşırıcılığa karşı mücadelede yapılan ortak işbirliği, Hazar Denizi kaynaklarından yararlanmak için hayata geçirilecek ortak projeler, Afganistan meselesi üzerinde işbirliği yapılması, ulaştırma ve sevkiyat işlemleri ile iki taraflı siyasi müzakereler konularını ele aldı.

Zarif ile Aliyev ilaveten ortak ekonomik işbirliği alanındaki projelerde oluşan hızlı gelişimler dolayısıyla içten mutluluklarını dile getirerek, iki ülke arasındaki demiryolu projesinin mali kaynaklarının teminatı için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini vurguladı.

Azerbaycan Cumghurbaşkanı Aliyev görüşmenin sonunda ise Astana Barış Süreci’nin Suriye’de güvenlik ile istikrarın sağlanması için başarılı olmasını temenni etti.

Zarif, Bakü’de İlham Aliyev ile görüştü Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık