İslami Davet

İran deniz kuvvetleri komutanı: İran ordusu, İran su sınırlarının güvenliğinden sorumludur

2 Aralık 2017 13:03

İran ordusu deniz güçleri komutanı Tuğamiral Hüseyin Hanzadi, İran deniz güçlerinin 5700 km.lik bir deniz sınırının güvenliğini temin ettiğini söyledi.

Hüseyin Hanzadi, dün Tahran cuma namazında, namaz öncesi cemaate hitaben yaptığı konuşmada, şimdiye kadar İran ordusunun savaş filosundan 50 grubun serbest sularda korsanlara karşı gönderildiğini ve İran deniz güçlerinin bu zamana kadar İran’dan 2000 km. uzaklıktaki yerlerin güvenliği için 4 aydan fazla süren ve 120 değişik operasyon düzenlediğini söyledi.

İran ordusu deniz güçleri komutanı, İran ordusunun kendi ihtiyaçlarını karşılama konusunda kendine yeterli hale geldiğini ve bu doğrultuda kruvazör ve askeri gemiler yaptığını belirterek, gelecek hafta “Siper” adlı füze savar filosunun da İran ordusu deniz güçlerine katılacağını söyledi.

İran ordusu deniz güçleri komutanı da, her ülkenin serbest sulara ulaşmasının o ülkelerin yeteneklerinin artmasına, savunma ve iktisadi güçlerinin artmasına neden olacağını söyledi.

Hüseyin Hanzadi, İran ordusunun bu zamana kadar deniz korsanlarıyla 244 çatışma yaşadığını ve böylece ticari gemilerin korsanlar tarafından el konulmasını engellediğini belirterek, ”İran deniz güçlerinin hiç bir şekilde İran sularında saldırgan güçlerin bulunmasına izin vermeyeceğini ve hiç bir saldırganın da İran sularına göz dikemeyeceğini’ söyledi.

İran deniz kuvvetleri komutanı: İran ordusu, İran su sınırlarının güvenliğinden sorumludur Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık