İslami Davet

Filistinli Gruplar: Gazze Üzerindeki Yaptırımların Kaldırılmaması Kabul Edilemez

3 Aralık 2017 12:38

Filistinli gruplar ve ulusal çevreler, Filistin Yönetimi’nin Gazze’ye yönelik yaptığı yaptırımların devam etmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Gazze’de “İç kriz ve bölünmeden tam otorite kurmaya… Sebepler ve çözümler” başlığıyla düzenlediği panele iştirak eden Filistinli liderler, Filistin uzlaşısında ulusal ortaklık ilkesinin temel alınmasını istedi.

Halk Cephesi Siyasi Birimi üyesi Cemil Müzhir yaptığı konuşmada, “Uzlaşıda ulusal ortaklığı esas aldığımızda o zaman işleri dizayn etmek kolay olacaktır. Ancak işin içinde başkasını dışlamak ve devre dışı bırakmak varsa o zaman Kıyamete kadar kontrolün sağlanması konusundan bahsedeceğiz demektir. Hükümetin öncelikle görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. Sadece otoriteden bahsetmemesi gerekir. Bunu, uzlaşıyı her türlü yıkıcı çabalardan korumamız için yapmamız gerekir” dedi.

Panelde konuşan İslamî Cihad Hareketi liderlerinden Halid El-Bataş ise, Gazze’de tam manasıyla otorite kurma sözünün ayak diretmenin, işi ağırdan almanın ve Gazze üzerindeki yaptırımları sürdürmenin bahanesi olduğunu belirterek, kendilerinin ulusal ortaklık mantığıyla hareket etmesi ve işgalciye karşı durması için direnişin Batı Yaka’da yer etmesinden bahsedilmesi gerektiğini savundu.

Konuşmasında otoriteden başkasını dışlayıp yerine geçme olduğunu anladıklarını hatırlatan El-Bataş, bütün Filistin’i birleştirecek Filistin ortaklığı için 2011 anlaşmasının uygulanmasını istedi.

Gazze’ye uygulanan yaptırımların kaldırılmamasına da değinen El-Bataş, “Bu ahlaki ve milli bir utançtır. Elektriğin verilmesi için başkasından rica etmek rezilliktir. Bundan bahsedince de uzlaşıyı sabote etmekle suçlanıyoruz. Gazze üzerindeki yaptırımların en kısa zamanda kaldırılmasını istiyoruz. Bu durum en hafif sözcükle “ayıptır” . Mahmut Abbas’a sesleniyorum ve şahsen ondan uzlaşıyı kurtarmasını istiyorum. Çünkü uzlaşı büyük bir tehlike içindedir. Bugün 2006 yılının öncesini yaşıyoruz” dedi.

Filistinli Gruplar: Gazze Üzerindeki Yaptırımların Kaldırılmaması Kabul Edilemez Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık