İslami Davet

Harrazi: İran güvenliği bölgeden bağımsız değildir

3 Aralık 2017 12:49

İslami İran dış ilişkiler stratejik konsey başkanı Kemal Harrazi, İran İslam cumhuriyetinin güvenliği bölgenin güvenliğinden bağımsız olmadığını ifade etti.

Tahran’da düzenlenen “yeni zuhur eden kimlikler ve Batı Asya’da bölgesel güvenlik” başlıklı seminerde konuşan Harrazi, Amerika, bazı Batılı ülkeler ve bölgedeki gerici Arap rejimlerin Irak ve Suriye’de IŞİD teröristlerine verdiği desteğe değinerek, “İran İslam Cumhuriyetinin Irak ve Suriye’deki varlığıyla söz konusu komplolar suya düştü ve söz konusu gelişmeler sonucu İran’ın bölgesel gücü azalmazken, üstelik bölgedeki konumu daha da güçlenmiş oldu”ifadesini kullandı.

Bölge ülkelerinin güvenliğinin birbirine bağlı olduğunu kaydeden Harrazi, İran’ın sırf kendi iç güvenliğine odaklanarak Suriye ve Irak konusunda kayıtsız kalamayacağını söyledi.

Harrazi açıklamasının devamında şöyle dedi: Suriye ve Irak düşseydi, İran, kendi topraklarında IŞİD teröristleriyle mücadele mecburiyetinde kalacaktı. Bölge güvenliğinin geleceği, bölgedeki ülkelerin son dönemlerde ortaya çıkan yeni kimliklerle teamüllerine bağlıdır. Lübnan’da Hizbullah, Irak’ta Haşdi Şabi ve Yemen’de Ensarullah söz konusu yeni zuhur eden kimliklerden bazılarıdır. Bugün söz konusu kimlikler, bölgede istikrarın sağlanması ve teröristlerin yenilmesine neden olmuştur.

Harrazi: İran güvenliği bölgeden bağımsız değildir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık