İslami Davet

İbadi’nin sözcüsü: Macron’un konuşması Irak’ın içişlerine müdahaledir

3 Aralık 2017 13:04

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin ofisinin sözcüsü Fransa cumhurbaşkanı Macron’un Irak halk direniş güçleri Haşdi Şabi aleyhindeki açıklamalarının, Irak’ın içişlerine müdahale olduğunu bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) yöneticileriyle görüştükten sonra Irak’tan Haşdi Şabi’nin de aralarında bulunduğu milis kuvvetlerini lağvetmesini istedi.

İRNA’nın bildirdiğine göre Macron’un bu yersiz açıklamasına sert tepki gösteren Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin ofisinin sözcüsü Saad el-Hadisi, Haşdi Şabi’nin Irak meclisi tarafından ülkenin resmi silahlı kuvvetlerinin bir parçası olarak kanunlaştırıldığını ve ülke güvenlik mekanizmasının bir parçası olduğunu söyledi.

Irak meclisi 26 Kasım 2016 tarihinde oy birliği ile Irak halk direniş güçleri Haşdi Şabi’nin Irak silahlı kuvvetlerinin bir parçası olarak kabul etmişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin ofisinin sözcüsü ayrıca Bağdat’ın başka ülkelerden, Irak’ın hakimiyet ve istiklal hakkına saygılı olmalarını beklediğini söyledi.

Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Nuri Maliki de Macron’un Haşdi Şabi ile ilgili açıklamalarını reddederek bunun resmen Irak’ın içişlerine müdahale olduğunu söyledi.

İbadi’nin sözcüsü: Macron’un konuşması Irak’ın içişlerine müdahaledir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık