İslami Davet

Irak dışişleri bakanı: Irak bölge ülkeleriyle ilişkileri iyileştirmeye çalışıyor

4 Aralık 2017 14:01

Irak dışişleri bakanı İbrahim Caferi, başta komşular olmak üzere bölge ülkeleriyle ilişkilerin iyileştirilmesinin Irak hükümetinin öncelikli siyaseti olduğunu söyledi.

Rusya El’Yevm tv kanalına demeç veren Irak dışişleri bakanı, başta komşular olmak üzere bölge ülkeleriyle ilişkilerin düzeltilmesine büyük önem ve öncelik verdiklerini belirterek, halihazırda başta İran olmak üzere bütün komşularla iyi ilişkilerinin olduğunu söyledi.

Irak dışişleri bakanı, Arabistan, Kuveyt, Ürdün ve Suriye gibi 4 Arap ülkesiyle de iyi ilişkilerinin olduğunu belirterek, halihazırda Suriye ve Arabistan arasında ilişkilerin olmadığını söyledi.

Irak dışişleri bakanı, Irak’ın İran’la ilişkileri güçlendirmeye yönelik sebeplerden birinin, İran’ın diktatör Saddam’ın devrilmesi döneminde bu zamana kadar diğer bölge ülkelerinin aksine Irak’a destek verdiğini ve IŞİD terörizmine karşı da Irak’a yardımcı olduğunu söyledi.

İbrahim Caferi, bölgede bazı koalisyonlara da temasla, Irak hükümeti ve halkının, bölge ülkelerinin aleyhinde oluşan bazı çevrelerin koalisyonuna olumlu bakmadıklarını söyledi.

Irak dışişleri bakanı: Irak bölge ülkeleriyle ilişkileri iyileştirmeye çalışıyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık