İslami Davet

İran ve Pakistan ekonomik ilişkilerini geliştiriyor

4 Aralık 2017 13:03

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Moskova’da Pakistanlı mevkidaşı ile bir araya gelerek, Tahran-İslamabad ilişkilerinin yanı sıra bölgedeki son gelişmeleri görüştü.

Rusya’da düzenlenecek Uyuşturucu Kaçakçılığı ile Mücadele Konferansı’na katılmak üzere başkent Moskova’ya giden İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Pakistanlı mevkidaşı ile bir araya geldi.

Laricani bu görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, “Pakistan ile karşılıklı ticarete ilişkin vizyonumuz ticaret hacminin 5 milyar dolara kadar yükselmesidir” dedi.

Pakistan’da düzenlenmesi beklenen Terörizmle Mücadele Konferansı’na atıfta bulunan Laricani, “Bu konferansın meclis başkanları seviyesinde yapılması çok iyi, çünkü teröristlerin göçmen olması ileride iki ülkeye tehlike oluşturabilir. Öte yandan İran konferansın sonraki turuna ev sahipliği yapmaya hazırdır” ifadelerinde bulundu.

Laricani, bölgedeki bazı devletlerin tavırlarını eleştirerek, şunları kaydetti: Onlar insanlık tarihinde görülmemiş davranışlar sergiledi. Örneğin başka bir devletin başbakanını ülkesinde tutukladılar.Yemen kuşatması da insanlık dışı bir girişimdi. Ayrıca hala İran’a karşı yalan yanlış iddalalarda bulunuyorlar.

Ali Laricani sözlerine şöyle devam etti: Yemen krizi konusunda, sorunun siyasi yollarla çözülmesi gerektiğini defalarca vurguladık, fakat onlar israrla askeri yönetemle çözmeye çalıştılar. Suriye’de de aynı politikayı yeğlediler ancak başarısız oldular.

Bunlara ilave olarak Laricani, “İran, terörle mücadele konusunda Irak ve Suriye hükümetlerinin isteği üzerine yardım etmiştir. Bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasında İran ve Pakistan büyük bir role sahip” şeklinde konuştu.

İran ve Pakistan ekonomik ilişkilerini geliştiriyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık