İslami Davet

Kasımi: Fransa şunu bilmeli ki İran’ın füze programı kesinlikle görüşülemez

4 Aralık 2017 13:35

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, füze ve savunma programlarını ciddiyetle takip etmenin İran’ın hakkı olduğunu belirterek, bu meselelerin kesinlikle masaya yatırılamayacağını açıkladı.

Dün Fars haber ajansına açıklamada bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İran’ın füze programları ile ilgili görüşmelerin yapılmasını isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamalarına sert tepki göstererek, Fransız yetkililerin kendi söz ve davranışlarına dikkat etmeleri gerektiğini, çünkü İran İslam Cumhuriyeti füze ve savunma meselesinin kesinlikle görüşülmeyeceğini bildirdi.

Macron son dönemde, ABD başkanı Trump ile görüştükten sonra Amerika’nın İran politikalarını benimseyerek, İran ile 5+1 arasında İran’ın füze programıyla ilgili görüşmeler başlatılmasını teklif etmişti.

İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri defalarca savunma ve füze meselesinin İran’ın kırmızı çizgisi olduğunu ve kesinlikle masaya yatırılamayacağını bildirmişlerdir.

Fransa ve ABD, İran füze programının BMGK 2231 sayılı kararına aykırı olduğunu iddia ederken, AB dış siyaset sorumlusu sözcüsü Nabila Massrali İran füze denemelerinin KOEP nükleer anlaşmasının ihlali olmadığını belirtti.

Kasımi: Fransa şunu bilmeli ki İran’ın füze programı kesinlikle görüşülemez Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık