İslami Davet

Libya’da 2 milyon çocuğun sağlığı tehdit altında

4 Aralık 2017 13:40

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), “Libya’da yarım milyondan fazla çocuğun insani yardıma ihtiyacı olduğunu” belirterek, en az 2 milyon Libyalı çocuğun sağlığının tehdit altında olduğunu bildirdi.

UNICEF’in Libya temsilcisi Abdurrahman Gandur yaptığı açıklamada, 600 bini çocuk olmak üzere en az 2 milyon insanın başkent Trablus ile diğer şehirlerde ciddi olarak su ve gıda sorunu yaşadığını söyledi.

UNICEF’in Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Geert Cappelaere de, bir ay önce Libya’ya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından yaptığı yazılı açıklamada, “ülkede 550 binden fazla çocuğun devam eden çatışmalar, siyasi istikrarsızlık ve ekonomik gerileme nedeniyle insani yardıma ihtiyaç duyduğunu” ifade etmişti.

Libyalı çocuklar için ülkedeki krize bir an önce siyasi çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan Cappelaere, “Bazı bölgelerde yaşanan şiddet olayları nedeniyle aileler evlerini terk etmek zorunda kaldı. 80 binden fazla sığınmacı çocuk var. Bu çocuklar istismar ve sömürüye maruz kalıyor.” ifadelerini kullandı.

Libya’da 2 milyon çocuğun sağlığı tehdit altında Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık