İslami Davet

Ruhani: İran milleti birlik ve dayanışma ile bütün sorunların üstesinden gelir

4 Aralık 2017 13:33

İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, hükümetin hedefinin İran’ın doğusunda yer alan Sistan ve Belucistan eyaletinin kalkındırılması olduğunu belirterek, ”İran milleti birlik ve beraberlikle bütün sorunların üstesinden gelir” dedi.

Ruhani, dün Sistan ve Belucistan eyaleti yerel şura oturumunda İran halkının bütün kesimlerinin bölgenin güvenliğinin kalkındırılması ve geçen mayıs ayında İran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimine yüksek katılımalarından dolayı teşekkür ederken,”İran halkı ve özellikle de Sistan ve Belucistan halkı seçimlere siyasi katılımıyla Amerika’nın İran aleyhindeki komplocu tutumuna ve kötülük yanlılarına kararlı bir cevap vermiştir” dedi.

İran cumhurbaşkanı, İran ordusunun İran güney doğusundaki sahillerde varlığına ve bu güçlerin bölgenin güvenliği ve geliştirilmesi doğrultusunda değerli rolüne temasla, ”İran ordusunun uluslararası suların güvenliğinin geliştirilmesi ve bölgenin güvenliği için gösterdikleri gayretlerin İran halkı için gurur vericidir” dedi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, Çabehar Şehit Beheşti limanının kalkındırılması yönünde 1.ünitenin hizmete açılmasını bölgesel ve uluslararası bir proje olarak nitelerken, İran’ın doğu, kuzey ve batıda komşularıyla iyi ilişkiler içinde olduğunu belirterek, dostluğa dayalı ilişkiler Akdeniz’deki bütün ülkeler dahil hepsiyle dostane ilişkiler içinde olmak istediğini söyledi.

Ruhani, Sistan ve Belucistan eyaletine yaptığı ziyaretinin sonunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çabehar Şehit Beheşti limanının 1.ünitesinin hizmete açılması eyalet, İran, bölge ve hatta uluslararası öneme haiz olduğunu söyledi.

Ruhani: İran milleti birlik ve dayanışma ile bütün sorunların üstesinden gelir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık