İslami Davet

Filistin, Lübnan ve Ürdün halkları Trump’ın Kudüs kararını protesto etti

7 Aralık 2017 11:29

Batı Şeria ve Gazze’de Filistin halkıyla Lübnan ve Ürdün halkları, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü işgalci İsrail rejiminin başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararını protesto etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını açıklamasının ardından Türkiye, Çin, İngiltere, Birleşmiş Milletler, Papa Francis ve Almanya’dan karara ilişkin açıklamalar gelmişti. Başkan Trump’ın saatler sonra yapacağı Kudüs açıklaması beklenirken, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde Filistinliler sokağa döküldü. Filistinli öğrenciler de okullarında Trump’ın Kudüs kararını protesto etti. Yürüyüş yapan siyasi gruplar, sivil toplum örgütleri ve Filistinli halk, Filistin bayrakları ve tepkilerini dile getiren pankartlar taşıdı.

Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi liderlerinden Imad el Aga, protesto gösterisi sırasında yaptığı konuşmada, ABD’nin Kudüs kararını boykot ettikleri için sokağa çıktıklarını belirtti. Imad el Aga, Arap devletlerini İsrail’le olan tüm ilişkilerini kesmeye ve Amerika Birleşik Devletleri üzerinde her türlü diplomatik ve politik baskı uygulamaya çağırdı. Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi temsilcisi Ahlam Moussa ise, bugün gerçekleştirilen protestonun Filistin halkının haklarını ve Kudüs’ün Filistin’e ait olduğunu dünyaya kanıtlama amacı taşıdığını söyledi.ABD Başkanı Donald Trump’ın akşam saatlerinde Kudüs’e ilişkin kararını açıklaması bekleniyor.

Öte yandan Gazze’deki Filistinli grupların çağrısı üzerine düzenlenen gösteriye yüzlerce kişi katıldı. Gösteride Filistin bayrakları ve ABD’nin Kudüs planını protesto ettiklerini ifade eden yazıların olduğu dövizler taşındı.

Hamas yöneticilerinden Salah Berdevil, burada yaptığı konuşmada, “Filistin halkı geçmişteki planları nasıl boşa çıkardıysa Trump’ın planını da boşa çıkaracaktır.” dedi.

Hamas olarak ABD’nin Kudüs planını reddettiklerini yineleyen Berdevil, bunun olası sonuçları hakkında da uyardı.

Lübnan ve Ürdün’ün bir çok şehrinde de Filistinli göçmenler ve bu ülke halkları geniş gösteriler düzenleyerek Trump’ın Kudüs kararını kınadılar.

Filistin, Lübnan ve Ürdün halkları Trump’ın Kudüs kararını protesto etti Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık