İslami Davet

Kaliforniya’da Bir Grup ‘Ayrılıkçı’, “Yeni Kaliforniya” Adıyla Yeni Bir Eyalet Olarak Bağımsızlığını İlan Etti

17 Ocak 2018 14:25

ABD’nin en büyük eyaletlerinden olan Kaliforniya’da bir grup ‘ayrılıkçı’, “Yeni Kaliforniya” adıyla yeni bir eyalet olarak bağımsızlığını ilan etti.

USA Today gazetesinin haberine göre, Amerikan anayasasının 4. maddesinin 3. fıkrasını temel göstererek bağımsızlık başvurusunda bulunan girişimin kurucusu Paul Preston, yaptığı basın açıklamasında “Yasal mercilerle birlikte bu sürecin nasıl işleyeceğini tartışıyoruz. Kendimizi yönetme hakkını kazanmadan önce taleplerimizi ve gerekçelerimizi halka anlatmak için mitingler düzenlememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. Preston, “ABD’den değil, sadece Kaliforniya’dan ayrılmak istiyoruz” diye konuştu.

Preston ayrılmak isteme nedenini ise, “Kaliforniya’nın sahil kısımlarıyla iç kesimlerinin, farklı gelir dilimlerinde olmalarına rağmen aynı kanunlarla ve vergi yasalarıyla yönetilmesinin adil olmaması” olarak nitelendirdi.

Kaliforniya’da Bir Grup ‘Ayrılıkçı’, “Yeni Kaliforniya” Adıyla Yeni Bir Eyalet Olarak Bağımsızlığını İlan Etti Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık