İslami Davet

 • Kuzey Kore’den yeni tehdit: Hepsini idam edeceğiz

  http://www.islamidavet.com/2017/06/28/kuzey-koreden-yeni-tehdit-hepsini-idam-edecegiz/

  Kuzey Kore, eski Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin görevi sırasında Kim Jong-un’a suikast planladığını iddia ederek, Park’ın ‘idamla cezalandırılacağını’ bildirdi.

  Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’nın Kuzey Kore Devlet Güvenlik Bakanlığı, Halk Güvenlik Bakanlığı ve Merkezi Kamu Savcılığının ortak açıklamasına dayandırdığı haberine göre, Pyongyang yönetimi Park’ı ve dönemin Ulusal İstihbarat Servisi (NIS) eski şefi Lee Byoung Ho’yu Kim’e suikast planlamakla suçladı. Kuzey Kore yönetimi, her iki yetkilinin ve işbirlikçilerin “idamla cezalandırılacağını” belirtti.

  Açıklama, Park’ın Lee’ye Kuzey Kore liderinin iktidardan uzaklaştırılması için suikast dahil her türlü yönteme başvurulması için talimat verdiğine dair Japon basınında yer alan iddiaların ardından geldi.

  İDAMLA CEZALANDIRACAĞIZ

  Açıklamada, “Hain Park Geun-hye, onun kukla istihbarat servisi eski direktörü ve bu devlet destekli terör eyleminin diğer işbirlikçilerini idamla cezalandıracağız.” ifadesi yer aldı.

  Yetkililer, Park’ın 2015 yılında iktidara geldiğinde Kuzey Kore liderinin gizli şekilde ortadan kaldırılması planını yürürlüğe koyduğunu, bunun için bir suikast planı hazırladığını, ancak planın eylem aşamasında engellendiğini öne sürdü.
  Açıklamada Seul yönetiminden Park ve Lee’nin Kuzey Kore’ye teslim edilmesi talep edildi.

  Öte yandan Güney Kore haber ajansı Yonhap’ın konuyla ilgili haberinde, NIS yetkililerinin Kuzey Kore’nin iddialarını “temelsiz” olarak nitelendirdikleri aktarıldı.

  Kuzey Kore’nin açıklaması Güney Kore’nin yeni seçilen Devlet Başkanı Moon Jae-in’in ABD Başkanı Donald Trump’la yapacağı görüşme için Washington’a hareketinden saatler sonra geldi. Moon’un, Trump’la yapacağı görüşmede Kuzey Kore kaynaklı nükleer tehdidin masaya yatırılması bekleniyor.

  ****************************************************************************************************
 • Iraklılar, tarihi zafere hazırlanıyor

  http://www.islamidavet.com/2017/06/28/iraklilar-tarihi-zafere-hazirlaniyor/

  Irak birlikleri, Musul’un batısında yer aldığı yeni mahallelerde kontrol sağlayarak, kentin işgalden tamamen kurtarılması haberini ilan etmeye hazırlanıyor.

  Lübnan merkezli el-Minar TV kanalının verdiği habere göre, Musul’da kalan ve savaşmakta olan IŞİD teröristlerinin sayısının sadece 350 kişidir.

  El-Minar, Musul’un batısında sahadaki kaynaklardan naklen aktardığı haberde, Musul’da nihai zaferin ilan edilmesine çok az bir zaman kaldığını bildirdi.

  Irak birlikleri, IŞİD teröristlerini Musul’un batısında tamamen kuşatma altına almıştır, ancak bu bölgede sokakların çok dar ve binalarla dolu olduğu için ilerleyiş yavaş sa[laniyor.

  Irak Askeri İstihbarat Teşkilatı, Musul’un eski semtinde saklanan IŞİD teröris sayısının 350 civarında olduğu tahmininde bulunarak, sivillere karışan bu teröristlerin onları canlı kalkan olarak kullandığını belirtti.

  ****************************************************************************************************
 • Behram Kasımi: Devrim Muhafızları terörizmle mücadeleye devam edecekler

  http://www.islamidavet.com/2017/06/28/behram-kasimi-devrim-muhafizlari-terorizmle-mucadeleye-devam-edecekler/

  İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, silahlı kuvvetlerin özellikle Devrim Muhafızlarının teröristlerin destekçilerinin söylemlerine rağmen tekfirci ve terörist guruplarla mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

  Avrupa Parlamentosu bazı milletvekillerinin İran aleyhinde yayınladıkları bildiriye tepki gösteren Kasımi, ‘’İran düşmanı guruplar ve Halkın Munafıkları ile yakın ilişkileri bilinen bazı milletvekilleri konumlarını kullanarak İran’daki insan hakları konusunda gerçek dışı bazı iddialar gündeme getirmek istemişlerdir’’ dedi.

  Kasımi, ‘’Bizi göre bu olay, her iki taraf için de her alanda olumlu ve yapıcı sonuçları olan İran ve Avrupa ülkeleri arasında işbirliğini etkilemek için yapılmıştır’’ dedi.

  Kasımi, ‘’İran bu gibi psikolojik baskı için kullanılan olayları mahkum ederek, Avrupa ile karşılıklı saygıya dayalı yapıcı işbirliğine inanmaktadır. Taraflar arasında çevre, uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele, terörizmle mücadele, insan kaçaklılığı ve örgütlü suçlarla mücadele konularında geniş işbirliği imkanları vardır ve bize göre temelsiz bu gibi bildiriler Avrupa Parlamentosunun konumunu ve itibarını zedelemektedir’’ dedi.

  Kasımi Avrupa Parlamentosu milletvekillerinde bu gibi konularda hassas davranmalarını isteyerek, ‘’Şüphesiz bir ülke veya bir bölgeye has değerleri tamamen farklı örf, adet ve geleneklerle kültüre sahip başka ülke veya bölgelere kabullendirme çabası uluslararası ilişkilerde eski ve ortadan kalkmış paradigmalara geri dönmek çabasıdır’’ dedi.

  Kasımi, İran’ın terörizmle mücadele azmine vurgu yaparak, ‘’İran İslam Cumhuriyeti terörizm, istikrarsızlık ve güvensizliğin kökenlerini ortadan kaldırmak için tüm gücü ile mücadele edecektir ve bu mücadelede İran silahlı kuvvetlerinin özellikle Devrim Muhafızlarının tekfirci ve terörist guruplarla mücadelesi onların destekçilerinin hezeyanlarına aldırış etmeden devam edecektir’’ dedi.

  ****************************************************************************************************
 • Irak ordusu, iki mahalleyi daha DEAŞ’tan geri aldı

  http://www.islamidavet.com/2017/06/28/irak-ordusu-iki-mahalleyi-daha-deastan-geri-aldi/

  Irak ordusunun, terör örgütü DEAŞ’ın elinde tuttuğu Musul kent merkezinin batı yakasında yer alan iki mahalleyi daha geri aldığı belirtildi.

  Musul Operasyonlar Komutanlığında görevli Korgeneral Abdulemir Yarullah tarafından yapılan yazılı açıklamada, Irak ordusuna bağlı birliklerin Musul kent merkezinin batı yakasındaki “Eski Şehir” bölgesinde el-Hadra Sade ve el-Ahmediye Mahallelerinin geri alındığı ifade edildi.

  Açıklamada güvenlik güçleri tarafından geri alınan mahallelerdeki binaların üzerine de Irak bayrağının çekildiği kaydedildi.

  Irak ordusu ve terör örgütü DEAŞ militanları arasında batı yakasının Eski Şehir bölgesine yoğun sokak çatışmaları devam ediyor.

  ****************************************************************************************************
 • Tahran’da kimyasal silahlara karşı korunma atölyesi düzenleniyor

  http://www.islamidavet.com/2017/06/28/tahranda-kimyasal-silahlara-karsi-korunma-atolyesi-duzenleniyor/

  Irak’ın devrik Baas rejimince İran’ın Serdeşt kentine yönelik düzenlenen kimyasal saldırının 30. yıldönümü dolaysıyla, Tahran’da kimyasal silahlara karşı korunma konulu 6.uluslararası atölye çalışmalarına başladı.

  Baas rejiminin İran’ın Batı Azerbaycan vilayetine bağlı Serdeşt kentinde 28 Haziran 1987’de (Hş. 7 Tir 1366) düzenlediği kimyasal saldırı sonucu 119 vatandaş şehit olurken, 8 bini aşkın kişi de yaralandı.

  İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün işbirliğiyle düzenlenen sözkonusu oturum, İran deneyimlerinin diğer ülkelerle paylaşılması ve kimyasal saldırıya karşı nasıl korunma gerektiği eğitimini vermek amacıyla düzenleniyor.

  Bir hafta sürecek eğitim atölyesinde İranlı ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü hocaları, kimyasal saldırıya karşı korunma noktasında geliştirilen son yöntemler ve kimyasal saldırıya maruz kalanlara yardım eğitimi verecek.

  Bu arada Kutsal Savunma Eserlerini Koruma Kurumu tarafından Serdeşt’e yönelik kimyasal saldırının yıl dönümü dolaysıyla yapılan açıklamada, bu saldırının bir kez daha insan haklarını savunduklarını iddia eden ülkelerin insan haklarıyla ilgili iddialarının yalan ve gerçek dışı olduğunu ortaya koyduğunu belirtti

  ****************************************************************************************************
Yukarı Çık