İslami Davet

 • Cevad Zarif: Ortak tehdit maskeli kişiler tarafından güçlendirilmiştir

  http://www.islamidavet.com/2017/03/23/cevad-zarif-ortak-tehdit-maskeli-kisiler-tarafindan-guclendirilmistir/

  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif , sosyal medya hesabından paylaştığı video mesajında, Nevruz Bayramını kutlayarak, Yemenli ve Suriyeli çocuklar için umudun yeniden yeşerilmesini istedi.

  Sosyal medya hesabından bir video mesajı paylaşan Zarif, “Günümüzdeki ortak tehditlerin başında artan aşırı şiddet ve barbarlık var. Bu sorunun karşısında duran ilk ülke İran’dı. Ülkemiz bu tehditle mücadelenin küresel bir öncelik haline gelmesi için “Şiddet ve aşırıcılığa karşı bir dünya” adlı öneri de sundu.

  Zarif sözlerini şöyle sürdürdü: Şimdi karşı karşıya kaldığımız ortak tehditler, medeniyetimizi soyan siyah maskeli kişiler tarafından güçlendirilmektedir. Bizi kullanıyorum çünkü kimse bunun dışında değildir. Bu yeni sorunlarla başa çıkmak için yeni yaklaşımlara ihtiyacımız var. İran uzun süredir aşırılığa karşı mücadele ediyor. Umarım mevkidaşlarım da bu tehditlere odaklanarak onunla mücadele için gerekli kaynak tahsis ederler.

  ****************************************************************************************************
 • Hasan Ruhani: Yaptırım engelini ortadan kaldırmayı başardık

  http://www.islamidavet.com/2017/03/23/hasan-ruhani-yaptirim-engelini-ortadan-kaldirmayi-basardik/

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün akşam ziyaret ettiği Güney Horasan eyaletinde bazı gençler ile birlikte kültür, siyaset, ekonomi ve bilim alanındaki seçkinlere buluştu.

  İnkılap Rehberi’nin yeni yılı “direniş ekonomisi: üretim ve istihdam” olarak adlandırdığına işaret eden Ruhani, “Çalışmak, yaşamın canlılığını sağlarken işsizlik tüm kötülüğün başlangıcıdır, bu yüzden bizim de tüm programlarımızın başında gençlerimize iş fırsatı oluşturmamız lazım” diye konuştu.

  Geçen yıldaki olaylara değinen Cumhurbaşkanı Ruhani, sözlerine şunları da ekledi: Plasco olayında yitirdiğimiz itfaiyeciler İran milleti için acılı hatıralar kaydetti , ancak halkımızın onların aileleriyle yaptığı yürek birliği güzel anıların da ortaya çıkmasına neden oldu. Ayrıca Ayetullah Haşimi Rafsencani’nin vefatı ardından da İran milletinin bir araya toplanması güzel sahnelerin yaşanmasına sebep oldu.

  Ruhani oy sandıklarının milletin takdirini belirleyecek en iyi seçenek olduğuna işaret ederek, “Aslında Yürütme organıyla ülkenin geleceği bu sandıklarda belirleniyor. Bu yüzden herkesin oy kullanması gerekiyor. Namaz safları ne kadar kutsal ise oy kullanma sıraları da o kadar kutsaldır” açıklamalarında bulundu.

  Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: Allah’ın yardımı ve İnkılap Rehberi ile milletin destekleri sayesinde, İranlıları kuşatmaya çalışan yaptırım engelini ortadan kaldırmayı başardık.

  ****************************************************************************************************
 • Batı, Yemen’de insan haklarını ihlal ediyor

  http://www.islamidavet.com/2017/03/23/bati-yemende-insan-haklarini-ihlal-ediyor/

  Uluslararası Af Örgütü yayınladığı son bildirisinde, Londra ve Washington’nun Suudi Arabistan’a askeri teçhizat satmasıyla beraber Yemen’deki insan hakları durumunun kötüleşmesine sebep olduklarını açıkladı.

  Duyuruda, “2015’in Mart ayında tetiklenen Yemen savaşının başlangıçından beri, İngiltere ve ABD yönetimleri Suudi Arabistan’a 5 milyar dolar değerinde askeri teçhizat ihraç etmiştir. Bu miktar ABD Dışişleri Bakanlığı ve Birleşik Krallık Uluslararası Kalkınma Departmanı’nın Yemen’e destek amaçlı tahsis ettiği bütçeden on kat daha fazla olduğunu göstermektedir” ifadelerine de yer verildi.

  Uluslararası Af Örgütü, ABD ve İngiltere’nin Riyad’a milyarlarca dolar değerinde silah satmasının Yemen’deki insan hakları durumunu kötüleştirerek, sivillerin de mağdur olmasına neden olduğunu belirtti.

  BM tarafından yayınlanan son rapora göre, 2015 yılının Mart ayından itibaren Suudi Arabistan önderliğinde Yemen’e karşı başlatılan savaşta, yaklaşık olarak 7700 kişi yaşamını yitirirken, 42500’den fazla kişi de yaralandı.

  ****************************************************************************************************
 • Mısır’da 2 Ayrı Bombalı Saldırıda Üç’ü Subay 10 Asker Öldü

  http://www.islamidavet.com/2017/03/23/misirda-2-ayri-bombali-saldirida-ucu-subay-10-asker-oldu/

  Mısır’ın Sina Bölgesinde Devriye Gezen Askeri Birliklere Yönelik Terörist Gruplarca Düzenlenen 2 Ayrı Bombalı Saldırıda, Aralarında 3 Subayında Bulunduğu 10 Asker Hayatını Kaybetti. (İSLAMİ DAVET)

  ****************************************************************************************************
 • Arjantin’de grevdeki on binlerce öğretmen gösteri düzenledi

  http://www.islamidavet.com/2017/03/23/arjantinde-grevdeki-on-binlerce-ogretmen-gosteri-duzenledi/

  Arjantin’de 6 Mart’tan bu yana maaşlarına artış yapılması talebiyle grev yapan on binlerce öğretmen gösteri düzenledi.

  Başkent Buenos Aires’teki Devlet Başkanlığı Sarayı önünde toplanan on binlerce özel ve devlet okulu öğretmeni sloganlar attı ve bazı yolları trafiğe kapattı.

  Devlet Başkanı Mauricio Macri ise grevin ekimde yapılacak kongre seçimleri öncesinde siyasi nedenlerle düzenlendiği değerlendirmesinde bulundu.

  Özel Öğretmenler Sendikası ve Eğitim İşçileri Konfederasyonunun çağrısı üzerine 6 Mart’ta greve başlayan öğretmenler, ülkede geçen yıl yüzde 40’ı aşan enflasyon oranını telafi etmek için maaşlarında yüzde 35’lik artış talep ediyor.

  ****************************************************************************************************
Yukarı Çık